Dansk Folkeparti har ekskluderet Jesper Pedersen. Han stillede sidste år op for partiet til Københavns Borgerrepræsentation.
Eksklusionen kommer som en sidevind i den storm partiformand Morten Messerschmidt i øjeblikket manøvrerer i.
Morten Messerschmidt kæmper for at slippe for hån om, at han skulle have skiftet holdning overfor Donald Trump, som han besøgte i Mar-a-lago, da Trump blev indsat i januar 2025.
Den storm er tilsyneladende gået hen over hovedet på Jesper Pedersen. I en række opslag på X har han givet den amerikanske præsident, Donald Trump, ret omkring Grønland.
I et af opslagene skriver Jesper Pedersen, at Donald Trump har ret i, at Danmark ikke kan løfte sikkerhedsopgaven i Grønland.
- Grønlænderne kan ikke selv forsvare Grønland, og Danmark kan heller ikke. Vi kan ikke engang forsvare os selv, skriver det nu tidligere medlem af Dansk Folkeparti.
Jesper Pedersen skriver desuden, at Donald Trumps foragt for danskerne og Europa er forståelig, da blandt andre medier, befolkningen og politikere har svinet præsidenten til, siden han trådte ind på den politiske scene.
- Mister vi Grønland, kan vi kun takke os selv og vores ledere, skriver.
Jesper Pedersen blev ekskluderet, da han nægtede at fjerne tre af sine opslag, skriver Ekstra Bladet.
Jesper Pedersen udtaler til Ekstra Bladet, at han vil have lov til at ytre sig frit, selv om Dansk Folkeparti ændrer kurs omkring Trump.
Den ændrede kurs, som Jesper Pedersen henviser til, er givetvis rettet mod partiledelsen og Morten Messerschmidt, der den seneste tid har været under massiv kritik fra andre politikere, efter at Messerschmidt har kritiseret regeringens tilgang til Donald Trumps meldinger om Grønland.
Kritikken kommer især af, at Morten Messerschmidt opfordrede til at indgå i dialog med Donald Trump om Grønland, da han besøgte præsidentens palæ Mar-a-lago
Fakta om Jesper Pedersen
Jesper Hjuler Pedersen var kandidat for Han stillede op for Dansk Folkeparti til Københavns Borgerrepræsentation ved kommunalvalget den 18. november 2025:
- Politiske mærkesager: Hans fokusområder omfattede øget tryghed i København og en prioritering af kernevelfærd.
- Baggrund: Han er uddannet cand.comm. i kommunikation og geografi fra RUC.
- Professionelt har han en lang karriere bag sig i fagbevægelsen, herunder 20 år i IT-afdelingen hos 3F.
- Valgresultat: Han opnåede ikke valg til Borgerrepræsentationen.