Det mener de om erhvervsskolereformen
Organisationer og forbund står på nakken af hinanden for at kommentere erhvervsskolereformen. Her er, hvad de siger til den.
leveret af Nyhedsbureauet Newspaq
Det er overvejende positive vendinger, der kommer fra en række af landets organisationer og forbund, efter at en reform af erhvervsuddannelserne er faldet på plads. Se dem her.
Kilde: Ritzau Foto: FRANDSEN FINN Polfoto
Dansk Industri, administrerende direktør Karsten Dybvad:
- Aftalen om erhvervsuddannelserne vil være med til at gøre næste generation af faglærte dygtigere. Det er præcis, hvad erhvervslivet efterspørger.
- Dygtige og motiverede faglærte er en vigtig forudsætning for, at virksomhederne kan klare sig i konkurrencen med udlandet. Og kravene bliver stadig større. Foto: Carsten Bundgaard CARSTEN BUNDGAARD
Arkivfoto. Dansk Metal, uddannelseschef Per Påskesen:
- Det er en ganske god reform, der imødekommer mange af vores ønsker og krav. Og så var det i øvrigt på høje tid, at politikerne fik gjort noget ved det her område.
- I alt for mange år har vi oplevet politisk passivitet alt imens tusindvis af unge ikke gennemførte en uddannelse og fremtidens mangel på faglært arbejdskraft blot voksede. Foto: Colourbox free
Dansk Byggeri, uddannelseschef Louise Pihl:
- Det er en reform, der sender et klart signal om, at politikerne ønsker, at flere dygtige unge skal vælge en erhvervsuddannelse lige efter folkeskolen. Det er vi rigtigt godt tilfredse med.
- Erhvervsskolerne skal ikke være opbevaringsplads for unge, som ikke ved, hvad de vil. Med reformen får de helt unge mulighed for at træffe et mere kvalificeret valg af uddannelse. Foto: Polfoto
Tekniq Installatørernes Organisation, underdirektør Tina Voldby:
- Der er behov for reformen, og målene er helt rigtige. Vi skal have flere til at tage en erhvervsuddannelse, tiltrække flere af de dygtigste unge og hæve det faglige niveau i uddannelserne, så flere gennemfører på et højere niveau. Foto: Colourbox free
Dansk Arbejdsgiverforenings nyhedsbrev Opinion, direktør Henrik Bach Mortensen:
- Danske virksomheder kan nu se frem til at få flere og bedre uddannede faglærte. Retningen er sat, men det vil kræve vedholdende, målrettet arbejde af alle, der har aktier i erhvervsuddannelserne at realisere aftalen. Foto: KREUTZMANN NANNA Polfoto
Se næste billeder
Nyheder
Nyheder
Nyheder
Sundhed
Nyheder
Underholdning
Krimi
Nyheder
Nyheder
Nyheder
Rejser
Krimi
Nyheder
Sundhed
Krimi
Advertorial
Underholdning
Krimi
Bøger
Advertorial
Nyheder
Biler
Underholdning
Rejser
Nyheder
Nyheder
Underholdning
Kongelige
Krimi
Krimi
Nyheder
Kendte
Krimi
Nyheder
Krimi
Nyheder
Krimi
Livsstil
Underholdning
Sundhed
Krimi
Nyheder
Biler
Nyheder
Iværksætteri
Nyheder
Nyheder
Dyreliv
Nyheder
Nyheder
Krimi
Dyreliv
Krimi
Helt vildt
Sundhed
Nyheder
Rejser
Dyreliv
Sport
Livsstil
Debat
Nyheder
Sundhed
Biler
Krimi
Nyheder
Krimi
Nyheder
Nyheder
Krimi
Sport
Nyheder
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
Som nyhedsbrevsmodtager sender vi dig nyhedsbreve indeholdende breaking news, dagens vigtigste nyheder samt redaktionelle kampagner. Når du tilmelder dig nyhedsbrevet, accepterer du samtidig, at nyhedsbrevet kan indeholde kommercielt indhold i form af tilbud, læserundersøgelser, konkurrencer og events fra Avisen.dk samt markedsføring af produkter og ydelser fra 3. part.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.
Helt vildt
Underholdning
Livsstil
Nyheder
Nyheder
Nyheder
Rejser