De fleste ved efterhånden, hvordan man laver en sikker adgangskode, så ens e-mail eller netbank ikke bliver udsat for hacking.
Men det er vi bare ligeglade med, viser en ny undersøgelse. Det skriver IT-magasinet version2.
80 procent er klar over, at man skal veksle mellem tal, samt store og små bogstaver, men over halvdelen vælger alligevel svage koder som "1234."
Og det er en rigtig dårlig idé, påpeger Robin Sharp, der er docent ved DTU og står bag undersøgelsen.
"Der er påfaldende mange, som efter eget udsagn, bruger mangelfulde adgangskoder, og det er et stort problem, hvis de eksempelvis har valgt svage adgangskoder til deres netbank eller pension," siger han.
Man kan dog ikke se ud fra undersøgelsen, hvor de usikre passwords bliver brugt. Det er muligt, at mange bruger sikre passwords til steder som netbank, for så at bruge usikre koder til forskellige netsider, hvor det ikke har så stor betydning.
Undersøgelsen er lavet af Cit-aware. Det er et to-årigt forskningsprojekt finansieret af Det Strategiske Forskningsråd, der har til formål at hjælpe den danske befolkning til sikker brug af informations- og kommunikationsteknologi.