De britiske allierede fejlbedømte sidste år en kampsituation og angreb de danske styrker med varmesøgende missiler.
Ved angrebet blev de to danske soldater Thorbjørn Ole Reese og Mikkel Keil Sørensen dræbt. Angrebet fandt sted i den urolige Helmand-provins, hvor mere end 500 danske soldater er udstationeret.
En række danske soldater mener imidlertid ikke, at briterne har gjort nok for at undskylde hændelsen, og kræver derfor nu en direkte undskyldning af det britiske forsvar.
"Det vækker utrolig meget vrede i mig stadigvæk, når jeg tænker på, at det kunne være undgået, og at det er briterne, der har slået dem ihjel. Jeg er ikke vred på en bestemt person, og jeg forstår godt, at skytten ikke gjorde det med vilje. Men det frustrerer mig, at briterne aldrig er kommet med en klar undskyldning," siger den 29-årige sygepasser Sebastian ifølge politiken.dk.
Så sent som i fredags blev danske styrker igen beskudt af briterne ved en fejl.
-Newspaq