Stiv blæst, to meter høje bølger og alligevel lykkedes det en af de kæntrede, at redde både sig selv og en kammerat i land.
På to timer svømmede Søren Thuesen næsten syv kilometer, og han formåede endda også at bjærge sin ven i land, efter de sammen med fire andre kæntrede i en båd ud for Mandal i Norge.
Søren Thuesens overlevelseskamp har nu skabt sensation i Norge, hvor flere aviser hylder ham.
Danskeren, der er livredder, betegnes som en ægte jernmand, og hans præstation kaldes "helt ekstrem".
"Det er næsten ikke til at forstå. Det, han har gjort, er umenneskeligt. Der var høj sø og hård vind i området," siger stationschef ved Mandal Politistation Bjart Gabrielsen til vg.no
Også en anden af landets største afviser er på banen med en hyldest.
"Det viser bare, hvilke umenneskelige kræfter nogle af os besidder, når sådan noget sker. Det er sådan nogen, som ingen tror er muligt," siger Ernst Larsen kommunikationschef i Redningsselskapet til Aftenposten.no
Han beskriver forholdene, som Søren Thuesen kæmpede under, som meget voldsomme.
"Det er ekstremt vanskeligt at svømme under de forhold. Du får vand over dig hele tiden, og du bliver koldere og koldere," siger Ernst Larsen.
Danskerne begav sig sammen ud i en båd, og ingen bar redningsvest. Omkring klokken 14.00 gik det galt, og båden kæntrede. Der mangler fortsat fire af de seks danskere, og de eftersøges stadig ud for Mandal.
Dog er der ikke kun hyldets at finde i de norske medier. Flere betegner det som ekstremt farligt at sejle på det tidspunkt, danskerne valgte.
"Jeg var selv på vej ud for at trække krabber i land, men det blæste så voldsomt, at jeg blev inde," siger den lokale beboer Reidar Jenssen til vg.no, der kalder det for "hovedløst" at sejle ud uden redningsvest på.
De fire savnede og de to overlevende er alle fra Århus.