Opdateret kl. 08:28
Dansk Flygtningehjælp har fundet sin nye generalsekretær.
I en pressemeddelelse fortæller organisationen, der hjælper flygtninge overalt i verden, at Charlotte Slente tiltræder posten fra 1. december i år.
Med sig har Charlotte Slente en lang karriere i Udenrigsministeriet, hvor hun foruden en række ambassadørposter også har været centerchef for ministeriets afdeling for global udvikling og samarbejde.
Hun har derudover også været øverste direktør i Danida.
Ifølge Dansk Flygtningehjælps formand, Agi Csonka, er det blandt andet Charlotte Slentes brede erfaring fra internationalt arbejde kombineret med stærke lederegenskaber, der har fået en enig øverste ledelse i organisationen - forretningsudvalget - til at pege på hende som ny generalsekretær.
- Charlotte Slente bevæger sig hjemmevant i det internationale humanitære diplomati, hun kender Dansk Flygtningehjælp godt og forstår kompleksiteten i vores opgaver - og så er hun en visionær leder med en bred vifte af ledelsesredskaber i rygsækken, fortæller Agi Csonka.
Charlotte Slente kommer fra en stilling som Danmarks ambassadør i Israel, hvor hun har været siden 2017.
Hun nævner, at der aldrig har været flere fordrevne personer eller flygtninge i verden end i disse år. Det skaber ifølge hende et behov for organisationer som Dansk Flygtningehjælp, Danmarks største humanitære organisation.
- Der er brug for organisationer som Dansk Flygtningehjælp til at hjælpe med de umiddelbare behov for beskyttelse af flygtninge, men også til at skabe langsigtede løsninger for flygtninge, siger Charlotte Slente.
Hun afløser Christian Friis Bach, der i april blev fyret fra posten som generalsekretær, fordi forretningsudvalget så behov for en anden ledelsesprofil.
Dansk Flygtningehjælp har aktiviteter i 40 lande, flere end 7000 ansatte globalt, 8000 frivillige i Danmark og en omsætning på over tre milliarder kroner.
/ritzau/
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
Som nyhedsbrevsmodtager sender vi dig nyhedsbreve indeholdende breaking news, dagens vigtigste nyheder samt redaktionelle kampagner. Når du tilmelder dig nyhedsbrevet, accepterer du samtidig, at nyhedsbrevet kan indeholde kommercielt indhold i form af tilbud, læserundersøgelser, konkurrencer og events fra Avisen.dk samt markedsføring af produkter og ydelser fra 3. part.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.