Tirsdagens blodige terrorangreb mod det srilankanske cricketlandsholds bus i Pakistan får ingen indflydelse på det danske landsholds rejseplaner.
På fredag rejser 15 danske spillere plus landsholdsstab til Port Elisabeth i Sydafrika for at spille om fire pladser til VM i 2011, der skal foregå i Indien, Sri Lanka, Bangladesh - og Pakistan.
"Med mindre at ICC (det internationale cricketforbund, red.) laver ændringer til den planlagte turnering, så tager vi afsted til Sydafrika. Hvis vi bliver blandt de fire bedste, så skal vi spille i Pakistan og Indien. Men om det ender med at blive afholdt der, tror jeg er tvivlsomt. P.t. kan man ikke sende 14 hold afsted til Pakistan," siger manager for det danske herrelandshold i cricket Ole Roland til Nyhedsbureauet Newspaq.
Ved skudattentatet på frihedspladsen i Lahore blev seks politibetjente og en chauffør dræbt. Otte spillere og assistenter fra Sri Lankas landshold blev såret.
"Vi synes, det er forfærdeligt. Terror er jo altid forfærdeligt, ligegyldigt hvem det rammer. Selvfølgelig snurrer der tanker rundt om, at nu er det kommet ind i cricketverdenen. Men det ændrer som sagt ikke vores rejseplaner," siger Ole Roland.
Det danske landshold ligger nr. 20 på verdensranglisten - den næstbedste placering nogensinde.
Målet for kvalifikationsturneringen i Sydafrika er, næst efter kvalifikation til VM i 2011, at holde sig inden for de otte bedste, hvilket sikrer en attraktiv plads blandt verdens 18 bedste cricketnationer.