Mens Danmark vil udvise 282 irakere, som har fået afslag på asyl, så har de danske udlændingemyndigheder i fem år holdt sig langt væk fra Iraks fem farligste provinser nær Bagdad, skriver Politiken.
Generalsekretær i Dansk Flygtningehjælp, Andreas Kamm, synes, det er påfaldende, at Danmark vil sende afviste irakiske asylansøgere tilbage til blandt andet de dele af Irak, som udlændingemyndighedene ikke selv har haft lyst til at besøge.
"Det demonstrere jo sikkerhedssituationen i Irak, at de der ønsker at vide noget om den, ikke kan færdes i de farligste områder. Det forstærker derfor min opfattelse, at man bør lytte til FN," siger Andreas Kamm til Newspaq.
FN's flygtningeorganisation har tidligere konkluderet, at de fem provinser nær Bagdad ikke er sikre, og det er her at halvdelen af de afviste irakere kommer fra.
En del af irakerne opholder sig i Brosons Kirke for at demonstrere deres utilfredshed med udvisningerne.