I løbet af dagen vil Danmark og Sverige i fællesskab sende en lejr til Haiti. Det sker efter FN har anmodet om hjælp. Det skriver Politiken.
Lejren skal huse nogle af de mange nødhjælpsarbejdere, som også er på vej til Haiti. Yderligere sender Beredskabsstyrelsen seks ansatte af sted sammen med lejren, så der er personale til at drive den.
Lejren kan huse 100 nødhjælpsarbejdere. Og udover akut nødhjælp, så er det faktisk udstyr til de mange nødhjælpsarbejdere, der er brug for i det jordskælvshærgede Haiti.
Ifølge Røde Kors har mellem 45.000 og 50.000 mennesker mistet livet i katastrofen, som jævnede store dele af hovedstaden Port-au-Prince med jorden.
Men det meste af Haiti ligger i ruiner efter det voldsomme jordskælv tirsdag aften, og antallet af døde stiger fra dag til dag.
To danskere savnes stadig i Haiti.