- Det er rigtigt, rigtigt ærgerligt, at Folketinget ikke kommer nogen vegne. Vognmænd og chauffører er meget frustrerede.
Det siger Trine Wollenberg til Avisen.dk. Hun er direktør i vognmændenes organisation, Dansk Taxi Råd.
Hun er skuffet over, at der i dag ikke kunne samles et flertal i Folketinget for indgreb mod kørselstjenesten Uber. Som omtalt i Avisen.dk var der hele tre forslag i Folketinget, men ingen af dem fik nok opbakning.
- Det virker som noget Christiansborg-fnidder, når man ikke har kunne skaffe et flertal for et af forslagene, siger Trine Wollenberg og fortsætter:
- Afstemningerne om de tre forslag viste, at der er et flertal i Folketinget, hvor man er enige om to ting: Uber bedriver ulovlig taxakørsel. Og man vil gerne oprette en task force, hvor man kan se nærmere på Uber og blandt andet se på, hvordan forbrugerne er stillet, og hvordan skatteforholdene er.
Hos 3F Transport, der organiserer taxa-chauffører, er man også ærgerlig. Formand Jan Villadsen siger til Fagbladet 3F:
- Resultatet på bundlinjen er nul beslutninger om indsats mod social dumping, og det er både dybt mystisk og et dybt beklageligt svigt af taxibranchen.
Må vente til slut april
I og med at Folketinget ikke besluttede noget i dag, kommer der ikke for alvor til at ske noget politisk i forhold til Uber før tidligst slutningen af april.
Justitsminister Søren Pind (V) lod nemlig forstå i et samråd i Folketinget i dag, at regeringen vil afvente, hvad Københavns Byret finder frem til, før regeringen måske vil foretage sig noget i forhold til Uber.
Københavns Byret tager 26. april fat på en retssag mod fem Uber-chauffører, som nægter at betale en bøde på 5.000 kroner til hver.
- Det er rystende, at Trafikstyrelsen i november 2014 indgav en politianmeldelse mod Uber, og så skal vi hen til slutningen af april 2016, før de første sager vedrører Uber kører ved en domstol, siger Trine Wollenberg fra Dansk Taxi Råd.
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
Som nyhedsbrevsmodtager sender vi dig nyhedsbreve indeholdende breaking news, dagens vigtigste nyheder samt redaktionelle kampagner. Når du tilmelder dig nyhedsbrevet, accepterer du samtidig, at nyhedsbrevet kan indeholde kommercielt indhold i form af tilbud, læserundersøgelser, konkurrencer og events fra Avisen.dk samt markedsføring af produkter og ydelser fra 3. part.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.