Hun har ikke været i Kina i mere end to døgn, så hun skal lige vænne sig til forholdene i den olympiske by:
- Den er faktisk rigtigt flot. De har gjort noget ud af det. Det er rigtigt stort, så jeg har lidt svært ved at finde rundt.
Men når hun endelig har fundet træningsbanen, har hun ingen problemer med at træne optimalt.
Sveder meget
Forud for OL har mange atleter udtrykt bekymring for, om luftforureningen i Beijing ville få indflydelse på deres præstationer. Men det er ikke et problem for Caroline Wozniacki:
- Det kan jeg slet ikke mærke. Det eneste er, at det er fugtigt og varmt, så jeg sveder meget. Men allerede her ved andet træningspas er det blevet meget bedre. I Australien og USA er det også varmt. Det er om lige at vænne sig til det.
Aldrig været bedre
Caroline Wozniacki har også vænnet sig til livet som topspiller, siden hun vandt junior Wimbledon i 2006. På de to år kan hun mærke, at hendes spil er gået fremad:
- Jeg synes, jeg har forbedret mig som spiller. Jeg har lavet nogle gode resultater på det sidste, siger hun med henvisning til Nordic Light Open, som hun vandt i sidste weekend.
- Nu føler jeg, at jeg er i top. Jeg har aldrig været bedre. Men man kan altid blive endnu bedre, lyder det beskedent fra tennisstjernen.
Håber på medaljer
Tidligere har hun arbejdet med aggressiviteten i sit spil, og det er også stadig noget af det hun prøver at forbedre:
- Der skal stadig arbejdes hårdt. Jeg skal hele tiden prøve at komme et skridt frem i banen. Og så arbejder jeg også med mine servereturneringer, konkluderer hun om sit spil og tilføjer, at hun stadig kan blive bedre.
Om det niveau, hun er på nu, er nok i til medaljer i OL, kan hun ikke vurdere, før lodtrækningen er foretaget:
- Men selvfølgelig håber jeg på medaljer. Man kan jo altid håbe.