- Nej, jeg har aldrig prøvet at give en kanin ilt før, siger brandmand Ole-Marius Brattlie til VG om den anderledes redningsopgave, der tilfaldt ham, da han sammen med kolleger fra brandvæsenet i Oslo rykkede ud for at slukke en ildebrand i en lejlighed.
I den 50 kvadratmeter store beboelse var ilden ved at brede sig, da brandfolkene ankom. To mennesker, der opholdt sig i lejligheden, slap uden fysiske skader, men det var en anden sag med den lille kanin.
Den var slatten og så ud til at have det rigtig skidt, da brandfolkene fik den ud.
Har også reddet undulater
Men så satte den nydelige brandmand Ole-Marius Brattlie sig tålmodigt i en ambulance og gav kaninen ilt i ca. 12 minutter.
Og så virkede den lille fyr kvik igen og kunne transporteres videre til et tjek hos en dyrlæge.
Fotoet af brandmanden og det lille dyr lagde Brann- og redningsetaten i Oslo på Twitter - og så gik medierne ellers amok i Norge.
Ifølge brandvæsenet i Olso sker det ret ofte, at man redder dyr under ildebrande. Hunde, katte - sågar undulater. Og en sjælden gang altså også kaniner.
Tweetet fra brandvæsenet i Oslo har bredt sig i Norge til mange medier.