I et interview med avisen The Aspen Times afslører en af Bob Dylans kolleger, David Hidalgo fra Los Lobos, at de to er klar med et nyt album.
Hvilket de to herrer også gjorde med på de seneste Dylan-skiver, 'Together Through Life' og 'Christmas in the Heart', og de seneste måneder har de to musikerne tilbragt flere timer i studiet.
"Det var en fantastisk oplevelse. Og anderledes. Det er utroligt, hvordan han kan blive ved med at være kreativ," siger Hidalgo til The Aspen Times.
Hidalgo røber også, at den kommende plade får et mexicansk præg, som det også var tilfældet med 'Together Through Life'.
Hidalgo, der har mexicanske rødder, spiller blandt andet harmonika på sessions, som blev indspillet i Jackson Brownes studie Groove Masters i Santa Monica, der ligger tæt på Dylans hjem i Malibu ved Los Angeles.
En titel og udgivelsesdato på albummet er endnu ikke sluppet ud.
Kilde: The Aspen Times