Om mindre end en uge får radiokanalen P1 ny lyd.
Det er tidligere X Factor dommer Thomas Blachman, der skal designe kanalens lyde, der skal gøre lytterne opmærksomme på, hvilken kanal de har skruet ind på.
Blachman, der er komponist og musiker, har det seneste stykke tid arbejdet med at finde lyde, der skal kendetegne P1. Her har han været inspireret af hoppebolde og lyden af mennesker i en transithal.
"De hoppende bolde forekommer i alle tænkelige kompositioner samt som accelererende og decelererende. Samtidig er lyden af hoppebolde en genkendelig markør, når det handler om at fortælle, at det er P1, man lytter til," siger Blachman i en pressemeddelelse.
Lyden af mennesker i en lufthavn er også noget, kanalchef Anders Kinch-Jensen på P1 er glad for, bliver en del af det nye lyddesign.
"Vi er meget glade for Thomas Blachmans resultat - nemlig med lufthavnsterminalen som metafor at understrege kanalens mange destinationer, nysgerrige udlængsel og store mangfoldighed," siger kanalchefen.