Joe Bidens allersidste hele dag som USA's præsident tilbringer han søndag i den amerikanske delstat South Carolina, hvor han mindes borgerrettighedsforkæmperen Martin Luther King.
Det skriver nyhedsbureauet AFP.
Men inden arrangementet i Charleston er begyndt, har Biden udnyttet sin sidste dag i præsidentembedet til at benåde fem personer, oplyser Det Hvide Hus ifølge nyhedsbureauet Reuters.
Af de fem er to afgået ved døden - herunder den jamaicanske politiker og borgerrettighedsforkæmper Marcus Garvey.
Han fik en bedrageridom i USA i 1923 og blev idømt fem års fængsel.
Under sit besøg i Charleston skal Joe Biden besøge en baptistkirke, hvor han deltager i en gudstjeneste og skal tale om "den fortsatte kamp for at gøre (Martin Luther) Kings drøm til virkelighed", fortæller en kilde fra Det Hvide Hus.
Martin Luther King var baptistpræst og frontfigur i kampen for sortes rettigheder og for økonomisk og social lighed i USA i 1960'erne.
Han huskes især for talen "I have a dream", som han holdt under en demonstration til fordel for sortes rettigheder i Washington D.C. i 1963.
Her fortalte han, hvordan han drømte om et fremtidigt USA, hvor sorte og hvide ville have lige rettigheder og muligheder.
- Jeg har en drøm om, at mine fire små børn en dag vil leve i en nation, hvor de ikke bliver dømt ud fra deres hudfarve, men ud fra deres personlighed, sagde Martin Luther King blandt andet i talen.
Martin Luther King blev dræbt af skud under et besøg i Memphis i delstaten Tennessee i 1968. Han blev 39 år.
Anledningen til, at Joe Biden mindes den store amerikanske borgerrettighedsforkæmper, er, at det mandag er Martin Luther King-dag.
Det er en national helligdag i USA til minde om Martin Luther King.
Mandag er desuden dagen, hvor Donald Trump tages i ed som USA's næste præsident i Washington D.C., mens Joe Biden forlader præsidentposten og fem årtier i national amerikansk politik.
Ud over besøget i kirken i Charleston skal Biden søndag deltage i et arrangement på byens Internationale Afrikansk-Amerikanske Museum.
Joe Biden har været USA's præsident i fire år. Han var vicepræsident under præsident Barack Obama fra 2009 til 2017 og var inden da medlem af Senatet.
Han blev første gang valgt til Senatet for Demokraterne i 1973.
/ritzau/