Den enes død den andens brød. For konservative Tom Behnke gælder sidstnævnte budskab. Han bliver nemlig netop nu udpeget som gruppeformand i den konservative folketingsgruppe, efter Henriette Kjær i dag har forladt den post.
"Det er måske det største, jeg kunne forestille mig i min politiske karriere. Gruppeformandsposten i Det Konservative Folkeparti er en virkelig ærefuld post," lyder reaktionen fra Tom Behnke.
Med Henriette Kjærs tilbagetrækning fra dansk politik bliver Behnke også pludselig nærmest sikker på at blive genvalgt.
De to er opstillet i samme kreds, Århus, hvor de konservative skal ryge helt ud af Folketinget for ikke at få mindst ét mandat valgt.
Det betyder dog ikke, at Behnke fryder sig over Henriette Kjærs politiske fallit.
"Vi har altid stillet op som et hold, og jeg kommer til at savne at føre valgkamp med Henriette," slår han fast.
Tom Behnke kan næsten ikke vente på at gruppemødet bliver færdigt. Han vil nemlig tilbage og lave politik.
"Jeg glæder mig rigtig meget til at komme i gang med arbejdet frem til det kommende valg," lyder hans sidste ord.