Frederiksberg Kommune har droppet at sælge 15 ejendomme med 700 lejemål til en privat aktør.
Det blev samtlige partier i Frederiksbergs kommunalbestyrelse enige om mandag aften. Det skriver Ejendomswatch.
I 2016 besluttede et smalt flertal at undersøge mulighederne for et salg til en privat aktør.
Siden har en gruppe på omkring 1200 beboere kæmpet for, at salget blev bremset. De frygtede store huslejestigninger med en privat ejer.
Ifølge kommunen er salget droppet, "fordi partierne ønsker at bevare den sociale balance på Frederiksberg og har lyttet til beboernes bekymringer".
Det oplyser Frederiksberg Kommune i en meddelelse.
Den seneste tid har der været fokus på kapitalfondes opkøb af ejendomme i København.
Det gælder blandt andet amerikanske Blackstone, som efter opkøb har moderniseret lejlighederne og skruet op for huslejen.
Netop Blackstone har købt tre ejendomme på Frederiksberg i en milliardhandel.
Det har fået beboerne til at hive sælgeren, Frederiksberg Boligfond, i retten, hvilket også har fået opmærksomhed i medierne. Den sag er dog uafhængig af salgsplanerne hos Frederiksberg Kommune.
Selv om kommunen ikke sælger, slipper beboerne dog ikke for huslejestigninger.
Der er brug for at lave vedligeholdelse for 134 millioner kroner. En del af den regning vil ramme beboerne.
Det fortæller Ingvar Sejr Hansen, der er vicedirektør for by- miljøområdet i kommunen.
- En del af aftalen indebærer, at kommunen skal se på, hvordan noget af vedligeholdelsen skal finansieres over rimelige huslejestigninger under hensyntagen til beboernes sociale profil.
- Det nytter ikke noget, at man sætter lejen så meget op, at der er nogle, som ikke kan blive boende, siger han til Ejendomswatch.
/ritzau/
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
Som nyhedsbrevsmodtager sender vi dig nyhedsbreve indeholdende breaking news, dagens vigtigste nyheder samt redaktionelle kampagner. Når du tilmelder dig nyhedsbrevet, accepterer du samtidig, at nyhedsbrevet kan indeholde kommercielt indhold i form af tilbud, læserundersøgelser, konkurrencer og events fra Avisen.dk samt markedsføring af produkter og ydelser fra 3. part.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.