Han smækker med døren og har bedt den allerøverste ledelse om at holde sig væk fra sin afskedsreception. Drabschef ved Københavns Politi, Ove Dahl, lader sig pensionere med en afskedssalut af kaliber.
"Vi har fået en ledelse, som vil det anderledes end politidirektør Hanne Bech og chefkriminalinspektør Per Larsen. Dengang var der en forståelse og en kemi og en viden om, hvem jeg er, og hvad jeg står for. Den nye ledelse vil tingene anderledes, og det er nok der, at kæden hopper af for mig. De blander sig hele tiden, og så forsvinder min selvstændighed," siger Ove Dahl til Ekstra Bladet.
Også politikerne på Christiansborg får et ordentlig smæld med politipisken.
"Jeg har været fuld af harme, frustration og utilfredshed. Jeg har haft perioder, hvor jeg har været frygtelig irriteret på hele systemet," siger Ove Dahl til Ekstra Bladet.
Raseriet skyldes politireformen i 2007, der betød kriminalpolitiets endeligt.
"Det var helt unødvendigt at afskaffe kriminalpolitiet - hvad godt er der kommet ud af det? Man glemte fuldstændig at tænke på alle kompetencerne, uddannelsen og ekspertisen, siger drabschefen og fortsætter rabalderet mod Christiansborg:
"Der er også sket en topstyring fra politisk hold. Det er en topstyring, som intet har at gøre med opklaringen af forbrydelserne. I stedet skal alt, hvad vi laver, registreres, meldes tilbage osv. Der er så meget registrering, at det ikke er til at holde ud," lyder det fra den snart pensionerede Ove Dahl.