Kulisserne til den populære og afsluttede TV 2-serie "Badehotellet" er fjernet.
Det fortæller Amalie Dollerups mand Andreas Jebro til Nyheder.dk.
"Badehotellet"-kulisserne er skiftet ud med nye kulisser til "Sygeplejeskolen", hvor Andreas Jebro er på rollelisten.
– Så det er som at komme hjem til en nyrenoveret lejlighed, hvor man lige skal få det hele til at passe igen, forklarer 40-årige Andreas Jebro til Nyheder.dk.
Amalie Dollerup fortæller til mediet, at hun ikke har været i Risby-studierne i Albertslund, hvor kulisse-skiftet er sket.
– Det kan jeg ikke, siger Amalie Dollerup, der frygter, at det vil gøre hende grådlabil uden de gamle kulisser.
– Men jeg har hørt, at Amandas lejlighed (Amalie Dollerups rolle i "Badehotellet", red.) er blevet brugt igen. Det er meget fint, sagde hun fortrøstningsfuldt.
Det endegyldigt sidste afsnit af "Badehotellet" blev sendt den søndag den 28. april.
I alt nåede forfatterparret Hanna Lundblad og Stig Thorsboe, at skrive 64 episoder over de ti år, serien løb over TV 2-skærmen.