Tusindvis af skolebørn kan alt efter temperament takke eller skælde De Konservatives formand, Lars Barfoed, ud for, at de ikke skal være længere i skolen allerede fra august 2014.
De Konservative står uden for den folkeskolereform, som regeringpartierne har indgået med Venstre og Dansk Folkeparti, og derfor kan hovedparten af reformen først træde i kraft efter næste valg.
Børne- og undervisningsminister Christine Antorini (S) opfordrer De Konservative til at genoverveje, om partiet kan tilslutte sig aftalen, så den kan træde i kraft allerede næste sommer.
- Det er min opfordring til De Konservative. Prøv at kigge på det, det her vil give et markant løft af folkeskolen, siger Antorini.
De Konservative er ifølge Lars Barfoed enig i hovedparten af reformen, men et spørgsmål om, hvorvidt det skal være obligatorisk at deltage i lektiecafé på skolen blev skillepunktet.
De Konservative mener ikke, at eleverne skal have pligt til at deltage i lektielæsning på skolen.
/ritzau/