Administration 

Anders Samuelsen er danskernes skrækchef

- Det er virkelig skidt for Anders Samuelsen, at han bliver vurderet så dårligt af vælgerne, siger politisk kommentator Thomas Larsen (Foto: Foto: Scanpix/arkiv)

Vi vil have Mette Frederiksen som både chef og kollega - Anders Samuelsen bliver fravalgt.

Hvis danskerne skulle vælge en chef og en kollega blandt partilederne på Christiansborg, er de ikke i tvivl. Socialdemokraternes formand Mette Frederiksen (S) er vores favorit. Anders Samuelsen (LA) straffes med bundkarakterer, som både den chef og den kollega, som færrest ville vælge.

I en ny meningsmåling, som analysebureauet Wilke har foretaget på vegne af Avisen.dk, er et repræsentativt udvalg af danskerne blevet bedt om at vurdere partilederne på en skala fra 0 til 10 i forhold til, hvem de helst vil have som kollega, og hvem de helst vil have som chef på deres arbejdsplads.

Anders Samuelsen får flest dumpekarakterer af danskerne som både chef og kollega. Hele 65 procent giver ham en bundkarakter som chef, mens 59 procent vurderer ham til en bundplacering som kollega. Kristian Thulesen Dahl er med 61 procent den partileder næstflest giver en bundkarakter som chef. Som kollega er Lars Løkke den anden mest upopulære - 54 procent giver ham en dårlig karakter. 

Ingen vil have Samuelsen som chef 

Ifølge Hans Engell har landets nye udenrigsminister blandt andet et forklaringsproblem i forhold til de meget omtalte lettelser af topskatten.

- Danskerne har virkelig set sig sure på Anders Samuelsen. Han står i manges øjne bag årets løftebrud i dansk politik, siger Hans Engell med henvisning til kravet om topskattelettelserne, som blev knap så ultimative, da LA trådte ind i den nye regering.

Politisk kommentator på Berlingske Thomas Larsen er heller ikke overrasket over, at Anders Samuelsen ender som den partileder, som flest giver en bundkarakter til.

- Det er virkelig skidt for Anders Samuelsen, at han bliver vurderet så dårligt af vælgerne. Men det kommer ikke rigtig bag på mig, for andre målinger af Anders Samuelsen har også vist, at han er en politiker, som appellerer meget stærkt til en lille gruppe af vælgere, men som flertallet mener har en katastrofalt ringe troværdighed, siger Thomas Larsen.

Der er stor distance mellem Samuelsen og befolkningen generelt, mener radiovært på Radio24syv, Ditte Okman. I sit program "Det, vi taler om" vender hun ugentligt blandt andre politikernes gøren og laden - og hvordan det bliver opfattet i almindelige danskeres øjne.

- Anders Samuelsen og resten af Liberal Alliances folk har lidt et ry for at være nogle kolde skiderikker, der kun tænker på sig selv. Det er ikke sikkert, at det er sandheden, men i et samfund som vores, der helt grundlæggende bare er socialdemokratisk, har vi en grundlæggende fornemmelse af, at liberale og blå mænd enten er kedelige eller onde. Det tror jeg, at Anders lider under, siger Ditte Okman, der er tidligere presserådgiver i Venstre. 

Troværdighed er afgørende 

Politisk kommentator Thomas Larsen forstår godt, hvorfor danskerne helst vil have Mette Frederiksen som både chef og kollega, hvis det var en mulighed.

- Jeg er slet ikke i tvivl om, at Mette Frederiksen har en meget stærk evne til at komme ud over rampen og fremstå som en person, som man gerne vil være i nærheden af. Hun er dygtig til at brænde igennem på tv-skærmen med let forståelige argumenter, siger han.

Han understreger, at det er altafgørende for en politiker at have troværdighed i befolkningen. Har man det, er man virkelig foran på point.

- Hun har den der udefinerbare evne til at skabe en relation til folk, som bare er guld værd, og som gør at chancen for at trænge igennem med politiske budskaber også er meget større. Alt det smitter af på, at folk ville vælge hende som både chef og kollega, siger Thomas Larsen.

Mette F. ligger altid højt 

Det overrasker heller ikke politisk kommentator og tidligere formand for Det Konservative Folkeparti, Hans Engell, at Mette Frederiksen scorer topkarakterer fra 20 procent af danskerne, som den foretrukne kollega og 12 procent, som den foretrukne chef. Pernille Skipper snupper en andenplads i begge kategorier, mens Uffe Elbæk får tredjeflest topkarakterer. 

- Mette Frederiksen ligger højt i alle målinger, der handler om troværdighed og tillid. Det afspejler sig også her, når danskerne både foretrækker hende som chef og kollega. Det er en stærkt opmuntrende måling for hende, siger Hans Engell.

Radiovært Ditte Okman undrer sig til gengæld også lidt over, hvorfor Mette Frederiksen ligger højt, som både chef og kollega.

- Hun har jo nærmest ikke sagt et pip, siden hun blev formand. Måske er det et tegn på, at det i dansk politik ikke er så tosset bare at tie stille, siger hun.

Sådan har vi gjort:

Wilke har for Avisen.dk bedt et repræsentativt udsnit af danskerne om at vurdere alle partiformændene fra de forskellige partier på en skala fra 0 til 10, hvor 0 er den laveste karakter og 10 er den højeste. 

I alt 1.154 danskere har givet de enkelte politikere point til spørgsmålene, som lyder: “Kunne du tænke dig, at have følgende politiker som en kollega på en arbejdsplads” og “Kunne du tænke dig at have følgende politiker som din chef på en arbejdsplads”

Avisen.dk har lagt pointene fra 0 til 2 sammen for at finde frem til den politiker, som flest af de adspurgte har givet bundpoint, samt pointene fra 8-10 sammen for at finde frem til den politiker, som flest af de adspurgte har givet toppoint.

mand i jakkesæt står og klapper - baggrund med lys
Nyheder

Kommende vicekansler:

Vil se på muligt forbud 

Nyheder

Wegovy-pille får

grønt lys til test i USA

to mænd og kvinde i midten
Kendte

X Factor:

40 år og pølsefest

mand holder sort hat foran sig
Nyheder

DR-legende er død

fodboldspillere i aktion
Sport

Randers ind i medaljekamp

Nyheder

Kører ind i menneskemængde 

forbudsskilt
Nyheder

Drik det ikke: Sodavand

trækkes nu tilbage

flok mennesker med skilte
Nyheder

Drama ved slagterbutik:

Klamme svin

Nyheder

Prins Harry:

Ønsker forsoning 

Sport

Prins Harry taber sag 

skorstenen på vatikanet
Nyheder

Skorsten er klar i Vatikanet

billede af sort powerbank
Nyheder

Efter strømnedbrud:

Powerbanks hitter

unge mennesker går på gaden
Nyheder

Fire personer

anholdt i svensk drabssag

Nyheder

Efter 75-årigs påkørsel: 

Kørekortregler granskes

Mand smiler
Nyheder

Milliardær død i ulykke

indgang til retten i nykøbing falster
Krimi

Bortførte 15-årig

ekskæreste i bagagerum:

- Det var dumt

mand med skjorte og jakke
Kendte

Dennis Knudsen

er flyttet ind i villa

til 12 millioner 

kvinde poserer på slot
Kendte

Sarah Grünewald:

Jeg sked i bukserne

politibil med påskriften politi
Krimi

Kvinde reddede to små

børn ud af varm bil 

skilt på facade på retsbygning
Krimi

Fodboldfan frifundet:

Kaldte betjent for fucking

nørd

Nyheder

Gør det billigere at

have et realkreditlån

person sidder på facebook på computer og telefon
Krimi

Ramt af mystiske links 
i kommentarspor

person går med paraply
Nyheder

Nu skifter vejret 

mand med rødt slips vinker
Nyheder

J.D. Vance: Krigen

slutter ikke foreløbigt

indgang til retten i nykøbing falster
Krimi

Retssag begynder:

15-årig pige blev bortført

og fik klippet håret af

Smilende kvinde med solbriller og en taske over skulderen
Kendte

Helle Thorning tjener millioner på lejlighedssalg

Facade på bygning
Nyheder

Ikonisk lampefirma løfter salget til knap 900 millioner kroner

Smilende kvinde i dunjakke ved havnebad
Kendte

Lene Beier med godt nyt: 
Vender tilbage

Mand i dunjakke på fodboldstadion holdende en mikrofon
Sport

Fodboldlegende scorer 
38 år yngre model 

en mand stillet op til fotografering
Krimi

Godsejer tilstår

Mand i jakkesæt med et diasbillede bag sig
Nyheder

Medie: Forlader Det Hvide Hus

Krimi

Alvorlig påkørsel:
75-årig bilist nægter alt

en masse mennesker med røde faner og arme i vejret
Nyheder

1. maj-uro:
Hummelgaard kæmpede
mod båthorn og røgbomber

to mønter
Helt vildt

SE VIDEO:

Lastbil væltede med

otte millioner mønter

Mand i lyst jakkesæt med et WHO's logo bag sig
Nyheder

WHO advarer:
Største krise
i mands minde

udrykningskøretøjer ved ulykke
Krimi

75-årig forlanges fængslet efter massepåkørsel

Glad kvinde med arm hævet
Nyheder

Dronning Margrethe får religiøs pris 

to kvinder griner sammen
Helt vildt

Vandt en mio. i Lotto:
- Jeg købte da bare en ny

en mand taler foran en skærm med en illustration
Nyheder

Konkurs sender stor

millionregning

videre til borgerne

Krimi

LIGE NU: Letbane påkører person - trafikken er spærret

indgangen til en stor bygning
Krimi

Kræftsag stoppes

politi arbejder
Krimi

75-årig sigtet mand tog fejl af speeder og bremse

Nyheder

Mette F.: Danmark

skal igen være en

stor skibsbyggernation

udrykningsblink på taget af politibil
Krimi

Dreng overfaldet holdt
og fanget - syv anholdt

et tog set fra siden
Nyheder

Bro stopper tog 
til og fra lufthavn

mange biler på p-plads
Nyheder

Tesla-salg styrtdykker fortsat

en bil sat til opladning
Biler

Elbiler overhaler

snart dieselbilerne

larver går i række
Nyheder

Kamp mod giftig larve fortsætter

store flammer kommer op fra bygning
Krimi

Voldsom gårdbrand

- bygning kollapset

mænd går på vej med sne
Kongelige

Kongen giver ok-tegn 

en bil på ulykkesstedet
Krimi

Påkørsel: Ældre mand er afhørt

en mand taler
Nyheder

USA og Ukraine underskriver aftale

glad mand med smil og stort krøllet hår
Kendte

Høster vild succes

22 år efter sin død

to fodboldspillere i blåt og gult jubler
Sport

Vildt drama i Brøndby

ét øje helt tæt på
Nyheder

Gå ikke til Louis Nielsen: 
Lukker i weekenden

hvide flag med firmalogo
Nyheder

GN Store Nord nedjusterer

ordenspersoner holder pressemøde bag høje borde
Krimi

16-årig: Stak af

fra bosted før drab

fire fodboldspillere i rødt jubler
Sport

Gør klar til Superligaen

rød smadret bil
Krimi

København:

11 skadet ved påkørsel

mand i jakkesæt på talerstol
Nyheder

Betinget dom for

karikatur af Erdogan

plasticbeholder med salat
Nyheder

Solgt over hele landet: 

Spis det ikke

politilogo på bil
Krimi

30-årig sigtet for

vold og trusler på livet

kvindelig tennisspiller på rødt grus
Sport

Tørre tæsk i Madrid

Brandbil ved lejlighedsbyggeri
Krimi

Fugle reddet ud af

brændende lejlighed

Krimi

Politiet leder efter 12-årig dreng: Gik fra sit hjem tirsdag

en dame ved et samlebånd
Nyheder

Kendt erhvervskvinde og arving er død

en UTV-bil
Krimi

Mistænkt flugtbilist kørte i UTV

en facade med et logo for skat
Nyheder

Skattestyrelsen leder efter ejere til 20,5 millioner kroner

bøger på stribe
Bøger

Kendt forlag går konkurs

en mand og et sommerhus
Kendte

Køb Seebachs sommerhus

en politimnd
Nyheder

Betjent kaldte barn snotunge og får kritik af DUP

en DSV-lastbil
Nyheder

Alt om DSV's vilde historie

Nyheder

En person anholdt efter tredobbelt drab i svensk by

folk på scenen
Nyheder

Dansk succesband gendannet

nogle sure kongelige
Kongelige

Krise i kongehuset: William vil fjerne Harry og Meghans titler

Soldater på en plads
Nyheder

600 nordkoreanske soldater dræbt

fly i luften
Nyheder

F-35-fly over Danmmark

politi på gaden
Krimi

68-årig kvinde kørt ihjel af flugtbilist

kongen vinker på et skib i Grønland
Kongelige

Kongen i Grønland: Her føler jeg mig hjemme