En færdselsulykke på Løgstørvej nord for Nørager mellem Aars og Hobro har tirsdag eftermiddag kostet en ældre mand livet.
Det oplyser vagtchef Bent Højgaard, Nordjyllands Politi.
Ulykken skete ved 16-tiden, da to biler tørnede sammen, idet den ene ville foretage et venstresving.
Den døde er en mand på 83 år.
Et vidne har oplyst til politiet, at ulykken skete, da den 83-årige kom kørende i sin Peugeot 208 ad Skjoldhøjvej.
Da føreren af Peugeoten ville dreje til venstre ad Løgstørvej mod Nørager overholdt han ifølge politiet ikke sin vigepligt og blev påkørt af en VW Transporter ført af en 61-årig mand, der var på vej mod Aars.
Den 83-årige døde af sine kvæstelser, mens den 61-årige slap uskadt fra ulykken. Han er imidlertid stærkt chokeret.
Efter ulykken var Løgstørvej spærret i begge retninger i omkring en time, mens politiet og en bilinspektør undersøgte ulykkesstedet.
Resultatet af undersøgelserne foreligger endnu ikke.
Men der er intet, der tyder på, at parterne i ulykken har været påvirket af spiritus, oplyser Bent Højgaard.
/ritzau/
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
Som nyhedsbrevsmodtager sender vi dig nyhedsbreve indeholdende breaking news, dagens vigtigste nyheder samt redaktionelle kampagner. Når du tilmelder dig nyhedsbrevet, accepterer du samtidig, at nyhedsbrevet kan indeholde kommercielt indhold i form af tilbud, læserundersøgelser, konkurrencer og events fra Avisen.dk samt markedsføring af produkter og ydelser fra 3. part.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.