Danskerne vil rejse i vinterferien, og pengene skal bruges under varmere himmelstrøg.
Drinks og strandstole i Spanien og Thailand trækker de vintertrætte danskere, viser en ny undersøgelse.
Hver tredje dansker har planer om at tilbringe vinterferien i udlandet, og af dem vil kun hver femte på skiferie i uge 7 eller 8.
Halvdelen tager derimod på badeferie, mens hver fjerde tager på storbyferie, viser undersøgelsen, som er lavet for valutavirksomheden FOREX Bank blandt 2.127 danskere.
Det svarer til, at 620.000 danskere over 18 år om få uger vil være på vej mod sol og sommer.
Gennemsnitlig planlægger vi at bruge 11.600 kroner per person på vinterferien, hvilket dækker de samlede udgifter til transport, overnatning, mad og shopping.
Og forbruget er ikke faldet trods den økonomiske krise. 56 procent regner med at bruge samme beløb på vinterferien som sidste år, mens 32 procent vil spendere mere. Kun 12 procent vil bruge færre penge end sidste år.