Administration 

50 år med prins Joachim

Kan benyttes af Ritzaus grafik-kunder. En højere opløsning kan hentes i den sædvanlige mappe. Ønsker du at abonnere på Ritzau Grafik, kan du kontakte salg på salg@ritzau.dk eller +45 3330 0000. (Foto: WER/Free)

Prins Joachim fylder 50 år fredag den 7. juni. Læs her fortællingen om hans liv i otte kapitler.

LILLEBROR: Prins Joachim kommer til verden blot et år og 12 dage efter kronprins Frederik. Ifølge dronningen er de som nat og dag: "Det var en helt anden en, jeg havde fået anden gang", har hun sagt. Som børn er de hinandens bedste venner. På kostskolen i Frankrig er det hos prins Joachim, at den mere usikre kronprins finder støtte. Da de bliver voksne, tiltager spekulationer i pressen om et fjernt og køligt forhold. Selv siger prins Joachim i et tv-program fra 2017: "Vi griner meget sammen, og vi er brødre på samme slemme måde, som vi også var det i teenageårene. På den måde er det ærgerligt, at der er verserende rygter om, at vi skulle være løbet fra hinanden og decideret være blevet uvenner. Man kan være tæt uden nødvendigvis at være fysisk sammen og uden at kommunikere".

LANDMANDSLIVET: Ved en påskefrokost i 1978 er den kongelige familie på besøg hos det barnløse grevepar Karin og Hans Schack på Schackenborg, og de fortæller, at de har besluttet at lade prins Joachim arve slottet. Efter gymnasiet arbejder han på en farm i Australien, og siden tager han en landbrugsuddannelse. "Jeg vidste fra jeg var ni år, at jeg skulle være landmand, så når jeg tænkte på min fremtid, tænkte jeg ikke i andre baner. Da jeg flyttede ind, havde jeg derfor masser af gå på mod og idéer". fortæller han på Schackenborg Slots hjemmeside. Men økonomien hænger ikke sammen, og i 2014 sælger prinsen slottet og flytter med familien til København. En beslutning, som vækker kritik, for i århundreder har medlemmer af kongehuset bosat sig i provinsen for at sikre en bred folkelig opbakning.

MILITÆRKARRIEREN: Han ved godt selv, at han kan virke som en stivstikker, og det billede forsøger han at ændre i TV2-programmet "Den anden prins", hvor seerne er med, når han henter børn i skole, og der bliver smurt madpakker. At stilen bag facaden er mere afslappet, ved de i Forsvaret, hvor prinsen er oberst af reserven. Her fortæller ansatte om en humoristisk kollega, som i øvrigt er dus. Fra sensommeren er han elev på den prestigefyldte École Militaire i Paris, hvor han det næste år skal undervises i fag som strategisk ledelse og offentlig forvaltning. Familien flytter med, og det gør den årlige apanage også. Det vækker kritik i offentligheden, men Statsministeriet kommer prinsen til undsætning, da det ikke er et varigt ophold.

SKILSMISSEN: Fotos har længe vidnet om et ægtepar i krise, men alligevel kommer det bag på de fleste, da Hofmarskallatet i september 2004 hasteindkalder til pressemøde. Prins Joachim og prinsesse Alexandra går hver til sit. "Efter mange og svære overvejelser har vi i gensidig forståelse besluttet at lade os separere med henblik på at søge skilsmisse", udtaler de i en pressemeddelelse. Siden bliver de fraskilte fremhævet som forbilleder for andre par, der står i samme situation. Trods det, at prins Joachim bliver på Schackenborg, mens Alexandra og børnene midlertidigt rykker ind på Amalienborg, så bevarer han et tæt forhold til sine drenge: "Jeg er sikker på, at hvis du spørger de to ældste, så vil de sige, at nærvær er det, der kendetegner vores forhold. Vi har det rigtig godt sammen", har han sagt.

DEN NYE KÆRLIGHED: Skilsmissen har prinsen betegnet som den mørkeste periode i sit liv. "Jeg var den første i den nære kongefamilie i 100 år, der blev skilt. Glansbilledet blev pludselig krøllet". Med støtte fra få nære venner opbygger han sig selv og begynder at se lysere på fremtiden. Indimellem spørger han sig selv, om han skal være alene resten af livet. "Eller møder man en dag en sjæleven? Det fik jeg svar på, da jeg mødte Marie", har han udtalt. I 2008 bliver de gift i Møgeltønder Kirke, franskfødte Marie bliver weekendmor for prinserne Nikolai og Felix, som siden bliver storebrødre til prins Henrik og prinsesse Athena. Med prins Joachims egne ord bliver ægteskabet med Marie et vendepunkt. "Min bedste coach er min kone. Når der er andre, der forsøger at coache mig, sætter jeg mig nok lidt på tværs. Min kone skal have æren for alle de punkter, hvor jeg har forbedret mig".

RACERKØREREN: Allerede som barn viser prins Joachim interesse for motoriserede køretøjer, og det holder ved med flere mesterskabstitler. I maj stiller han op til Classic Race Aarhus med sin cremefarvede Lotus Cortina fra 1965. Men bilerne har også skabt problemer. I 1988 kunne det have været endt fatalt, da han sidder ved rattet på en køretur med kronprinsen i Cayx i Frankrig. En modkørende bil i høj fart tvinger prinsernes bil ud i rabatten, hvor den slår en kolbøtte. Ingen kommer alvorligt til skade, men episoden skaber røre i pressen og sætter monarkiets sårbarhed til diskussion.

HISTORIEFORTÆLLEREN: I foråret har et nonnekloster i Nordsjælland, Nyborg Slot og Ærøskøbing haft besøg af et tv-hold. Optagelserne indgår i en serie på seks afsnit om danmarkshistorien, som skal sendes på DR K til efteråret med prinsen som vært. "Hvad har formet danskerne, og hvorfor ser Danmark ud, som det gør i dag. Det synes jeg, er spændende, og jeg tror, at mange har det som mig. For hvis man ikke kender fortiden, så bliver man aldrig rigtig dus med nutiden", siger han i pressemeddelelse fra DR.

ARVEFØLGEN: Prins Joachim rykker ned i arvefølgen, i takt med at kronprins Frederiks børneflok vokser. I dag er han nummer seks, og den placering er han afklaret med. "Min rolle skal være at være kronprinsens og en dag kongens bror - hverken mere eller mindre". I de unge år er prins Joachim ellers den foretrukne i manges øjne. Måske fordi den offentlige rolle falder ham så meget lettere. Modsat sin bror virker han til at trives, når han repræsenterer kongehuset. Erhvervsledere og organisationsfolk, der er med på rejser, fortæller om en beleven og engageret prins, der mestrer at holde en tale, uanset om den er forberedt eller improviseret - også hvis det skal gøres på fransk.

Kilder: DR, TV2, "En familie og dens dronning" af Anne Wolden-Ræthinge, Schackenborg Slot, Euroman, Ritzau.

/ritzau/

gaderæs
Krimi

Ulovligt ræs udsatte andre for fare: Nu er de dømt

børn på museum
Underholdning

Dine børn arver dine kulturelle vaner

strnad og sol
Sundhed

Rød og solskoldet hud rammer hver anden

ny skov
Nyheder

Flere skove på vej til danskerne

to mænd i samtale
Nyheder

Grov tone blandt mænd: Nu skal de lære at sige fra

mand ved pc
Nyheder

Advarsel: AI kan kopiere chefens stemme

Bod med salg af børneting
Nyheder

Gamle børneting kan være penge værd i sommerferien 

Forsvaret soldater
Nyheder

Ellemann-Jensen: Private skal hjælpe Forsvaret med flere opgaver

rotte
Nyheder

Næsten 200.000 rotteanmeldelser: Disse tegn skal du reagere på

håndbagage i lufthavn
Rejser

Mange danskere begår denne fejl med håndbagagen

Skagen uge 29 smart bil
Krimi

17-årig forsøgte at flygte under stor kontrol i Skagen

Sygehus grønland
Nyheder

Spiralsag: Knap 100 har søgt erstatning

fødselsdag med børnebørn
Sundhed

Corona: Nyt studie afslører skjult smittevej til bedsteforældre

kirkegård
Krimi

Politiet gjorde stort fund: Stjålet kunstværk og 250 genstande fra gravsteder

brevkasse
Nyheder

Læsernes Brevkasse: Hvorfor flytter staten ikke nogle ulve til Sjælland?

Kool & the Gang
Underholdning

Legendarisk hitband indtager Tivoli

dansk politi
Krimi

Indbrud stiger markant: Gør dette inden ferien

mor læser for børn
Bøger

Børnene får magten: Her er årets nominerede børnebøger

dreng læser
Advertorial

Annonce

Læs med dit barn: Gør bøger til en hyggelig del af sommerferien

rømø
Nyheder

Røs på Rømø: Nu melder politiet ud

lasbil i skov
Biler

Grønnere lastbiler kræver politisk vilje: Vi er bagud

folk i kø til filmen
Underholdning

Sidste chance: Egon Olsens grønne port åbner til historisk filmaften

hund på hotel
Rejser

Hunden er en del af familien: Ferien tilpasses kæledyrene

tog øresund
Nyheder

Skal du til Sverige? Togtrafikken over Øresund lukker i et døgn

håndværker
Nyheder

Danskerne laver gør-det-selv-arbejde, de ikke burde

Musik i Lejet
Underholdning

Landskendt musik-festival giver igen naboer hovedbrud

Haakon og Mette-marit
Kongelige

Kronprinsesse Mette Marit er hjemme igen

dansk politi
Krimi

Sprit-ulykke: Måtte smadre bagruden for at få føreren ud

dansk politi
Krimi

Politiet slår til mod bordel i Aarhus

Ferie med barn
Nyheder

Gratis sommerlejre skal give udsatte familier gode ferieminder

pantflasker
Kendte

Drengedrøm går i opfyldelse: Hyldes af kendt influencer

dansk politi
Krimi

Svindler ville snyde 93-årig kvinde

Lille vildmose
Nyheder

Med få klik kan du hjælpe forskerne i Lille Vildmose

dansk politi
Krimi

To varetægtsfægslet for skud mod hus

unge med mobil
Nyheder

Instagram fjernede langt mindre indhold - Snapchat reagerede langsomst

retten i holbæk
Krimi

Fire ansatte frifundet efter dødsfald på hospice

jordbær
Livsstil

Varmen sender salget af sommerfavoritter i vejret

festivalområdet
Underholdning

Smukfest-camp revet væk på 17 minutter

mennesker omkring bål
Sundhed

Millionbevilling skal få flere med gigt ud i naturen

dansk politi
Krimi

Vidner søges: Hvem har skudt mod denne bil?

Bunker
Nyheder

Nyt notat advarer: Her mangler der plads i sikringsrummene

Vred bilist
Biler

Vreden koger på vejene: Hver fjerde råber eller dytter aggressivt

paypal
Nyheder

Millard-bud: Vil købe paypal

festival for iværksættere
Iværksætteri

Iværksættere fra hele landet samles i Odense

mand med mobil
Nyheder

AI bruges - men tilliden er fortsat lav

Vanding på mark
Nyheder

Det er tørt: Pas på med åben ild

kanin
Dyreliv

Kaniner riskerer hedeslag om sommeren

Pin med Madmod
Nyheder

Flere tusinde spejdere møder markant ændring ved aftensmaden

to ældre på stranden
Nyheder

Senior rimer ikke på pension

p-bøde
Krimi

Falske parkerings-SMS'er breder sig: Klik ikke på linket

Mor med unge
Dyreliv

Se videoen: Stolte forældre viser små pingvin-unger frem

dansk politi
Krimi

Sag ryster Tyskland: Bedøvede og voldtog kvinder

Guldfisk
Helt vildt

Guldfisk gik rettens vej: Nu har Fede og Magui fået rettigheder

vaccination
Sundhed

Vaccine har alvorlige bivirkninger: Nu begrænses brugen

Kunstværket
Nyheder

Naturen vakler: Kunstværk skal starte vigtig samtale

bil ferie
Rejser

Kør selv ferie: Vær forberedt før du kører til udlandet 

ragdoll
Dyreliv

Før katteejeren åbner vinduerne i hedebølgen så husk dette

tilskuere til fodboldkamp
Sport

Sport: Hver tiende dansker holdes væk af prisen

mand taler i mikrofon
Livsstil

Her er sommerens mest populære podcasts

Skilt om larver
Debat

DEBAT: Det farligste dyr i Danmark er mennesket

Ane Halsboe-Jørgensen
Nyheder

Ledige seniorer diskrimineres på alder: Minister kræver handling

tandlæger
Sundhed

Tandlægeregningen kan variere voldsomt: Det har du krav på

bus flexbus
Biler

Nu kan du tage en grøn bus til sygehuset

retten i Kolding
Krimi

Brød ind i kirke: 29-årig får straksdom

håndværkere laver badeværelse
Nyheder

Her er boligens dyreste rum at renovere

retten i Sønderborg
Krimi

Dom: Udvist efter bølge af indbrud

depressiv kvinde skygge
Nyheder

Mangel på sengepladser kan skabe psykiatriske svingdørs-patienter 

Teen
Nyheder

Te tilbagekaldes: Drik den ikke

politi dansk
Krimi

Taget af politiet med over 130.000 ulovlige piller

Unge spiller fodbold.
Sport

F.C. København opretter ny forening for børn og unge

 tyv stjæler vin
Nyheder

Købmænd giver op: Anmelder ikke butikstyvene mere

bison i Yellowstone
Helt vildt

Video: Bison slynger bedstefar flere meter op i luften

Lego kunst
Underholdning

Millioner af LEGO-klodser bliver til kunst i København

Rodet køkken
Livsstil

Rod koster dig penge - og cirka 25 minutter af din tid hver dag

Livredder
Nyheder

I år er risikoen ekstra stor, hvis du bader

far med barn
Nyheder

Færre børn sparer samfundet milliarder

Barn med laptop
Nyheder

Nul skærm til små børn: Dansk forsker sår tvivl om EU-råd

Dør
Rejser

Airbnb i sommerferien? Denne fejl kan koste dig boligen

Familie ved stranden
Sundhed

Har du mistet en kær? En ferie kan vælte læsset