Onsdag eftermiddag gik det grueligt galt, da to biler stødte frontalt sammen på Tjæreborgvej syd for Esbjerg. En 28-årig mand døde af sine kvæstelser, mens en anden mand på 59 år blev hårdt kvæstet.
"Den ene mands liv stod ikke til at redde, han døde på sygehuset. Der er tale om en 28-årig mand fra Esbjerg Kommune. Begge de to implicerede mænds pårørende er underrettet," siger vagtchef ved Syd- og Sønderjyllands Politi, Søren Strægaard, ifølge ekstrabladet.dk.
Når man tager de voldsomme materielle skader i betragtning, er der efter alt at dømme blevet kørt med meget høje hastigheder forud for trafikulykken. Ifølge flere medier var sammenstødet så voldsomt, at motoren i den ene bil blev flået ud.
Den overlevende mand har pådraget sig lårbensbrud og omfattende kvæstelser i bækkenet og vil blive transporteret til Odense Universitetshospital, oplyser vagtchefen.
En bilinspektør er sendt til stedet for at undersøge ulykkesbilerne og årsagen til ulykken nærmere.