Arbejdsgiverne skal tænke sig rigtig godt om, inden de ændrer vilkårene for kvinder, der er på barsel. Det har en blomsterhandler måttet sande efter en afgørelse fra Ligebehandlingsnævnet.
Det skriver KPMG i et indlæg i Børsen.
En blomsterbinder fik under sin barselsorlov en ny vagtplan, der betød flere dage med sene vagter. Det fik blomsterbinderen til at meddele, at hun betragtede sig som opsagt, da ændringerne var så væsentlige, at hun ikke kunne nå at hente børn efter arbejde. Og det fik hun medhold i fra Ligebehandlingsnævnet.
Hendes arbejdsgiver havde ellers begrundet ændringerne med de driftsmæssige behov, men Ligebehandlingsnævnet mente ikke, at arbejdsgiveren havde bevist, at det ikke var orloven, der var årsagen til ændringerne.
Blomsterbinderen fik derfor tilkendt 200.000 kroner i godtgørelse - hvad der svarer til ni måneders løn - for overtrædelsen af ligebehandlingsloven.
Læren er ifølge KPMG, at arbejdsgiverne skal være meget varsomme med at lave forandringer for ansatte på barsel, hvis de ikke kan bevise, at det ikke er på grund af barselsorloven. Ellers kan de ansatte nemlig betragte sig som opsagte og derfor få tilkendt godtgørelse.