Nøgne mennesker i hobetal strømmede søndag ind på Zocalopladsen i Mexico By, hvor den berømte amerikanske kunstfotograf Spencer Tunick endnu en gang gik efter verdensrekorden i nøgne menneskemængder. I alt havde 18.000 frivillige nøgenmodeller meldt sig, og dermed blev Tunicks tidligere rekord på 8.000 mennesker slået stort.
Ved hjælp af en veltunet megafon fik fotografen de mange tusinde frivillige nøgenmodeller til at stå på lange rækker og posere for kameraet på adskillige kreative måder. De skulle blandt andet ligge i fosterstilling, kigge på deres ure og lade som om de vinkede til et flag.
Rekordforsøget var også noget af en udfordring for det lokale politi, der kæmpede for at holde nysgerrige tilskuere væk. Samtidig havde de mexicanske myndigheder i dagens anledning indført et midlertidigt flyveforbud over pladsen.
- Alle øjne rettes sydover fra USA til Mexico By for at se, hvordan et land kan blive frit og behandle menneskekroppen med glæde – ikke som pornografi eller som en forbrydelse, sagde Tunick til AFP, da hans rekordforsøg var overstået.
At så mange mennesker mødte op kan være et tegn på, at de ganske katolske mexicanerne er ved at ændre holdning til nøgenhed, men fotografens optrin blev dog også for meget for nogle af byens beboere, der især var fornærmet over, at rekordforsøget forgik lige ved en af byens katedraler.
- De mister deres værdighed som mænd og kvinder. Det er en forbrydelse mod kirken, sagde den 63-årige protesterende tilskuer Armando Pineda til Reuters.