Natten til onsdag brød ukendte gerningsmænd ind i Aalborg Zoo. Udbyttet var otte til ti skind af eksotiske truede dyrearter til en værdi op imod 200.000. Det oplyser driftchef Peter Sønderby til Avisen.dk.
Først frygtedes det, at også en flok landskildpadder var blevet stjålet. De har dog vist sig at være i sikkerhed i Aalborg Zoo.
Levende tyvekoster er populære for tiden. De seneste to måneder er fem dyrehandler i Jylland blevet tømt for sjældne kæledyr. Natten til tirsdag blev der således stjålet et antal afrikanske vildkatte, en syv kilo tung vaskebjørn, 116 slanger og 50 skildpadder til en værdi af omkring 200.000 kroner fra dyrehandlen Avifauna i Kollund i Sønderjylland.
- Indbruddet er professionelt lavet. Vi kan se, at tyvene kender til dyr, for eksempel har de taget bidske slanger uden at blive bidt, siger indehaver af Avifauna Ole Schmidt til DR. Han er overbevist om, at dyrene sælges videre i udlandet.
Syd- og Sønderjyllands Politi overvejer nu at samarbejde med andre jyske politikredse, der har sager om tyveri af eksotiske dyr.