Indholdstilbud fra Videnskab.dk distribueret af Ritzau.
INFO: Anvendelse af Ritzaus ekstratjeneste og materiale herfra forudsætter accept af vilkårene i bunden af denne meddelelse.
**** RITZAU EKSTRA ****
Elefanter har udviklet en metode til at undgå at få kræft.
De har vækket et dødt gen til live.
’Zombie’-genet, som forskerne bag opdagelsen kalder det, kan mærke, hvornår celler er ved at udvikle sig til kræftceller, og så får genet cellerne til at begå selvmord, inden de kan blive udgangspunktet for en kræftsygdom. Det skriver Videnskab.dk.
»Elefanter får slet ikke så meget kræft, som de på baggrund af deres størrelse burde. Jo flere celler et dyr har, jo større bør risikoen være. Nu har vi fundet en af forklaringerne på, hvordan elefanter bekæmper kræft, og det kan vi måske også bruge til at bekæmpe kræft blandt mennesker,« fortæller hovedmanden bag det nye studie, lektor Vincent Lynch fra University of Chicago, i en mail til Videnskab.dk.
Studiet handler om et gen, der hedder LIF6. Alle pattedyr har LIF-genet, men kun elefanter, søkøer og klippegrævlinger har LIF6-genet.
Elefanterne har desuden mange forskellige kopier af LIF-genet, som ellers er ganske ubrugeligt.
Sådanne ubrugelige gener kaldes for ’døde gener’, men de store dyr har fundet en måde at vække LIF6-genet til live igen, så det kan sættes ind i kampen mod kræft. Deraf navnet ’zombie’-genet.
Hvis cellers DNA bliver beskadiget, trænger zombie-genet ind i cellernes mitokondrier (cellernes kraftværker) og tømmer dem for indhold. Det leder til, at cellerne begår selvmord og dermed ikke kan udvikle sig til kræftceller.
»Risikoen for kræft blandt elefanter er cirka fem procent, men i forhold til antallet af celler i de store dyr, burde det være 100 gange større. Men elefanterne får ikke kræft, fordi det her gen gør dem helt og aldeles intolerante overfor skader på DNA’et,« siger Vincent Lynch.
Opdagelsen af elefanternes værn mod kræft kan også være interessant for mennesker.
Det vurderer professor i onkologi, overlæge og forsker ved Syddansk Universitet og Odense Universitetshospital, Henrik Ditzel.
»Studiet giver noget ny viden om, hvordan andre dyr undgår kræft, og det kan vi måske bruge i behandling af mennesker ved at lave lægemidler, der udnytter de samme principper,« siger Henrik Ditzel, som ikke har noget med det nye studie at gøre.
Mere specifikt forestiller Henrik Ditzel sig, at man kan lave medicin, der ligner LIF6, og som bliver aktiveret og slår celler ihjel, hvis cellerne oplever skader på DNA’et og potentielt kan udvikle sig til kræftceller.
Her snakker vi dog om et potentiale, som ligger rigtig mange år ud i fremtiden.
»En del forskere, blandt andre nogle som vi arbejder sammen med, arbejder specifikt med at udvikle lægemidler, der rammer mitokondrierne i kræft – præcis ligesom det her gen gør,« fortæller Henrik Ditzel.
Ingen forskning viser, at cannabis kan kurere kræft
https://videnskab.dk/krop-sundhed/ingen-forskning-viser-at-cannabis-kan-kurere-kraeft
Markant flere danskere overlever kræft
https://videnskab.dk/krop-sundhed/kraeftoverlevelsen-er-steget-markant-i-danmark
https://videnskab.dk/krop-sundhed/zombie-gen-goer-elefanter-kraeftresistente
Redaktionel kontakt:
Vibeke Hjortlund
tlf.: +4540507765
e-mail: vh@videnskab.dk
Videnskab.dk