Mohamed Zidan gjorde klogt i at udskifte bænkepladsen i Werder Bremen med starterrollen i bundklubben Mainz før starten på forårssæsonen. Sejrene kommer på stribe, jumbopladsen er udskiftet med en flot midterplacering og personligt banker Zidan bolde i kassen på samlebånd.
Det har resulteret i, at Zidan, som den første Mainz-spiller nogensinde er løbet med titlen som månedens fodboldspiller i Bundesligaen.
Egypteren med fortid i FC Midtjylland sætter stor pris på hæderen, som er kommet i hus takket være seks mål i fem kampe.
»Jeg er meget glad for prisen. Men det er også hele holdets pris – uden dem kunne jeg ikke spille så godt,« siger Zidan til klubbens hjemmeside.
Hans træner Jürgen Klopp finder superlativerne frem, når talen falder på den skarpe egypter.
»Knægten bliver endnu bedre,« lover han.
Siden tilgangen af Zidan og eks-AGF’eren Leon Andreasen har Mainz været det bedste hold i Bundesligaen.