Autotune og andre finurligheder hjalp ikke meget for X Factor-Tine, for den lyd, der skal gøre dommerne i stand til at høre de optrædende forsvandt, til stor frustration for Remee, der brokkede sig højlydt og kaldte forholdene for vanvittige.
Heldigvis kunne seerne og publikum i salen stadig høre Tine give sin egen version af Michael Jacksons storladne Earth Song, og de stemte hende videre til næste runde.
Resten af deltagerne skulle også synge Michael Jackson, og det slap det sammenbragte boyband In-Joy ud dårligst fra. De forsøgte sig sige med nummeret Remember the Time, men måtte efter en omsang mod Daniel sande, at de nu selv må nøjes med at huske tilbage på tiden, hvor de deltog i X Factor.