Da X Factor var ovre i fredags, var dommerne ikke at finde nogen steder. Normalt møder de umiddelbart efter showet op foran pressen sammen med deres deltagere.
Men i fredags havde Remee, Soulshock og Pernille Rosendahl brug for at holde krisemøde, før de gik ud til de historiehungrende pressefotografer og journalister.
"Vi kunne mærke, at der var sket en masse mellem os under programmet, som vi lige skulle have talt om," siger Remee til bt.dk.
Han blev sur over, at Soulshock og Pernille Rosendahl kritiserede 16-årige Tine, efter hun havde optrådt. Remee mente ikke, at kritikken var på sin plads, da ingen af dommerne kunne høre lyden på grund af tekniske problemer.
"Jeg følte, de rottede sig sammen mod mig," siger Remee.
Mødet blev brugt på at undskylde for lidt for hurtige bedømmelser. Især var Soulshock ked af kritikken og sagde, at den ikke skulle tages personligt.