Tenniestjernen Venus Williams blev som ventet stopklodsen for det danske tennistalent Caroline Wozniacki i anden runde af WTA-turneringen i Memphis, der blev spillet natten til onsdag.
Men 16-årige Wozniacki gav ikke op uden modstand. Hun førte 4-2 i første sæt, men endte med at tabe det 6-4.
Andet sæt endte med samme cifre, og danskeren mener, at det var 26-årige Venus Williams’ rutine, der gjorde forskellen på det propfyldte centre court.
»Venus er en super spiller og server helt vildt godt og slår hårdt. Hun har vundet mange Grand Slam titler, så hun var en svær modstander at skulle op imod, men alligevel følte jeg at jeg var med, men desværre manglede jeg lige en lille smule erfaring,« skriver Wozniacki på sin hjemmeside.