På lørdag kan danske Nicklas Bendtner få sæsondebut i Premier League mod Birmingham efter sin langvarige lyskenskade.
På Arsenals hjemmeside udtaler hans manager sig yderst positivt om udsigterne til et snarligt comeback for Big Ben, som Bendtner kaldes i England.
"Bortset fra, at han spillede VM, har vi ikke set den rigtige Nicklas Bendtner i lang, lang tid. Nu er han tættere på sit bedste, end han har været længe. Han var meget, meget handicappet af sine problemer med lysken. Men det er væk nu," siger Arsene Wenger.
Nicklas Bendtner optræder dermed med al sansynlighed på listen over de spillere, der kan komme på banen mod Birmingham, som Bendtner under et tidligere lejeophold var med til at spille op i Premier League.
Arsenal har på det seneste været plaget af mange skader i truppen. Men udover Bendtner er Kieran Gibbs klar, mens Theo Walcott kan nå at blive klar til lørdagens kamp.
Cesc Fabregas, Manuel Almunia, Thomas Vermaelen og Bacary Sagna er få dage fra at kunne træne fuldt med igen. Robin van Persie og Aaron Ramsey ventes tilbage i truppen i næste måned.