Kalenderen skiftede i denne uge fra februar til marts. Marts er lig med forår, men kun i kalenderen for vejret følger ikke med.
Weekenden byder på solrigt vejr, og specielt søndag bliver smuk - men da temperaturerne kun kan snige sig op på et par grader, er det ikke lige frem forår.
"Det bliver en bragende flot søndag, men det vil være stærkt overdrevet at kalde det forår, for temperaturerne følger ikke med. Der vil måske være et par forårsbebudere i form af fuglefløjt og vintergækker, men det er vist alt," fortæller Jens Ringgaard Christiansen til Nyhedsbureauet Newspaq.
Lørdag bliver meget blæsende, mens søndagen bliver mere behagelig med en svag vind fra nord og øst. Temperaturerne kan snige sig op på tre eller fire graders varme.
Mandag bliver det grå hverdag igen. Skyer trækker ind fra vest, mens dagstemperaturerne holder sig på et par graders varme.
Kilde: TV2Vejret