Lone Nørgaard lader i Nyhedsavisen i går som om, at hun argumenterer imod den nye forældreansvarslov. Indlægget indeholder ikke skyggen af argumentation imod forslaget, men blot generel mistænkeliggørelse af mænd og af lovforslagets tilblivelsesproces.
Hvis man ellers forestiller sig, at Lone Nørgaard ved, hvad hun taler om, må man tro, at fra nu af bliver skilsmissebørn i stimer overgivet til en masse voldelige mænd. Det er selvfølgelig ikke det, der sker. Sentimentale gamle dommere bliver blot frataget deres mulighed for kritikløst at give kvinden forældremyndigheden i skilsmissesager. Og dermed udvander forslaget skadevirkningerne af, at børn bliver dømt til at leve sammen med elendige mødre.
De sidste feberkramper
Mænd er langt om længe begyndt at tage større del i deres børns hverdag, og det gør de naturligvis også efter en skilsmisse.
Det er der en del kvinder, som har det svært med. De har nemlig ikke flyttet sig så langt, som deres mænd har gjort.
Disse kvinder har hidtil været godt hjulpet af de herskende kulturelle, ideologiske og politiske strømme, men nu sætter Folketinget med juraen et stop for det. Og det er godt.
At en interesseorganisation eventuelt har bidraget til lovforslaget, er der intet odiøst i – som ansat i organisationsbranchen kan jeg afsløre, at det sker hver dag på en masse politikområder. Det bidrager i øvrigt positivt til kvaliteten af lovene.
Det, vi ser med blandt andet Lone Nørgaards indlæg, er de sidste feberkramper fra kvinder, som i forhold til forældreskab stadig lever i 1950 erne. Selv retorikken fra dengang slæber de med sig. For eksempel når Foreningen Far med et pennestrøg nedgøres til en Forening for Frustrerede Fædre – for sådan gjorde man(d) jo dengang, når man manglede substantielt bevis. Sjovt at se 70’ernes kvinder opføre sig som parodier på de mænd, de ikke kunne lide ?
Kære Folketing – klø endelig på med forslaget, og lad jer ikke gå på af vrantne gamle kvinder, der frygter for deres omsorgsmonopol.
Heller ikke selvom de iklæder deres 50’er-forestillinger 70’ernes retorik.