Når Tivolirevyen genopstår næste sommer, er det til tonerne af musik dirigeret af James Price. Den 62-årige multiartist er nemlig kapelmester for showet, der får premiere i Glassalen i Tivoli den 1. juni 2023.
Kalenderen stod åben, efter at Cirkusrevyen valgte en anden til at lede orkestret, når Bakken slår Teltet op igen næste år. - Man skal videre i livet, og jeg er jo ikke en gammel bedaget herre. Jeg er 62 og har masser af arbejdsår i mig, fastslår han.
- Jeg havde ikke tænkt mig at sidde og stirre ud ad vinduet og sukke: "Mon der er nogen, der har brug for lille mig?". Jeg har stadigvæk masser på hjerte musikalsk, og jeg vil gerne arbejde med revy, og så må jeg få det til at ske.
Er det ikke fantastisk
Det fik den kendte kapelmester til at realisere et projekt, som han hidtil blot havde joket omkring med Cirkusrevy-veteranen Lisbet Dahl.
Hvis han ikke skulle styre orkestret i Cirkusrevyen, så ville han tage taktstokken til Tivoli.
Lisbet Dahl, som havde annonceret sit stop i Cirkusrevyen, var med på idéen, og James Price tog kontakt til Tivoli, som var lige så begejstrede som dem.
- Og nu sidder vi her. Er det ikke fantastisk? Det er skønt, jubler James Price.
Han bliver kapelmester i Tivolirevyen, som Lisbet Dahl både medvirker i og instruerer.
Sammen på scenen får de selskab af Andreas Bo, Nicolai Jørgensen, Linda P og Carsten Svendsen, som fuldender sekstetten.
Showet får premiere i Glassalen i Tivoli den 1. juni 2023, og James Price glæder sig helt enormt.
Den 27. august svingede James Price taktstokken for allersidste gang i Cirkusrevyen efter mere end 20 sæsoner i Teltet på Bakken.
- Det er fint nok. Man er jo ikke fastansat i vores branche. Du kan blive forlænget eller genengageret, eller også kan de sige: "Tusind tak for denne gang", siger han og fortsætter:
- Der er ikke noget med, at det er mit sted. Det er tilfældighedernes spil, at man har været der så længe - det er faktisk ganske usædvanligt, vil jeg sige, bemærker James Price.
Tivolirevyen får premiere i Glassalen i Tivoli den 1. juni 2023.
/ritzau/
Af Grith Larsen, Ritzau Fokus
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
Som nyhedsbrevsmodtager sender vi dig nyhedsbreve indeholdende breaking news, dagens vigtigste nyheder samt redaktionelle kampagner. Når du tilmelder dig nyhedsbrevet, accepterer du samtidig, at nyhedsbrevet kan indeholde kommercielt indhold i form af tilbud, læserundersøgelser, konkurrencer og events fra Avisen.dk samt markedsføring af produkter og ydelser fra 3. part.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.