Selvom himlen er blå mange steder i landet, så giver vintervejret stadig problemer for bilisterne i Danmark.
Alene Falck var før middag ude at hjælpe mere end 1.500 bilister, oplyser kommunikationsmedarbejder Klaus Kristiansen fra selskabet.
Dermed ligger behovet for hjælp helt på højde med de tidligere dages behov for hjælp.
"Det er pænt mange, især taget i betragtning af, at vintervejret i dag er rimelig roligt sammenlignet med tidligere på ugen. Men der ligger rigtig meget sne rundt omkring, og kombineret med lidt fygning giver det problemer," siger Klaus Kristiansen.
Det er stadig de helt klassiske vintervejrsproblemer, som danskerne døjer med.
"Folk sidder fast i sneen, og mange er endt i grøften. Desuden er der mange bilbatterier der strejker, og som vi må hjælpe i gang," siger han.
Falck har gjort klart til at takle vinter-uvejret, der kommer i morgen. Her ventes sne og fygning at ramme den sydlige del af landet hårdt.