I sidste uge svømmede Glyngøre over af begejstring over bysbarnet Jonas Vingegaard.
Cykelstjernen blev fejret med maner efter hans triumf i Tour de France.
Men nu er fest og glæde afløst af stor skuffelse.
Det skriver skivefolkeblad.dk.
Årsagen er, at mange åbenbart har svært ved at kende forskel på dit og mit.
Op til Jonas Vingegaards hjemkomst var byen pyntet flot op med blandt andet spraymalede cykler i gule og prikkede farver. Og flere steder var der også sat bannere og trøjer op.
Pynten skulle vedblive lige indtil cykelrytterne i Post Nord Danmark Rundt kommer forbi den 19. august, men mange ting er nu forsvundet.
Gitte Skov fra Sammen-Surium er blandt de frivillige, der har sørget for pynten.
Til avisen siger hun.
- Jeg synes, det er tarveligt, og det er træls og skuffende, at folk ikke kan lade tingene være i fred. Vi har altså brugt mange timer og dage på at pynte byen op, til Jonas kom hjem, og så er det ikke i orden, at det her sker.
Blandt de stjålne rekvisitter er et to meter stort Tour de France-banner, gule cykler, et løbehjul, en stor gul vandkande og en gul Tour de France-trøje.
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
Som nyhedsbrevsmodtager sender vi dig nyhedsbreve indeholdende breaking news, dagens vigtigste nyheder samt redaktionelle kampagner. Når du tilmelder dig nyhedsbrevet, accepterer du samtidig, at nyhedsbrevet kan indeholde kommercielt indhold i form af tilbud, læserundersøgelser, konkurrencer og events fra Avisen.dk samt markedsføring af produkter og ydelser fra 3. part.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.