Det lyder umiddelbart som noget, Hollywood kunne have fundet på. Men historien er altså god nok – mandag blev der stjålet guld og andre værdigenstande for mere end 100 mio. kr. i Torontos internationale lufthavn.
Boksen med det værdifulde indhold ankom med fly til lufthavnen, og blev efterfølgende fragtet til et anlæg for opbevaring af last. Og det var her, kuppet fandt sted.
Myndighederne er ifølge BBC meget tilbageholdende med oplysninger om sagen, og vil således hverken fortælle, hvilket fly, der fragtede værdierne til Toronto, hvor det kom fra, og dets endelige destination.
– Vores mål er at opklare dette tyveri. Så jeg kan ikke give mere præcise detaljer, lød det fra Stephen Duivesteyn, lokal politiinspektør, på en pressekonference torsdag.
Den lokale avis, Toronto Sun, skriver, at politiet mistænker organiserede kriminelle for at stå bag kuppet, der er blandt de største nogensinde i Canada.