Det er forår, solen skinner (indimellem) og nu er sæsonen for de mange loppemarkeder i fuld gang. Ofte er det aflagt tøj, gamle sneakers blandet med køkkenvægte og LP-plader, som fylder op på standene. Og hyggeligt er det jo. Men altid rart hvis man føler, at man har gjort en god handel.
Det er der nogle, som gør – endda så gode, at de forandrer deres liv fremover, ligesom når man vinder den store gevinst i lotto.
Vi kigger på vilde fund igennem tiden.
Sotheby's
1)
Skål på det
Rigtig mange små skåle står på standene, og de fleste er engang købt i isenkræmmerbutikker og bliver herefter faldbudt for en slik.
Og rigtig mange har stemplet "Made in China" i bunden.
Det har denne lille skål ikke. På trods af, at den faktisk er fra Kina. Men det er fordi, at den er noget ældre end de gængse skåle. Faktisk over 1.000 år gammel!
For kun $3 samlede en loppemarkedskunde denne fine porcelænsskål op. Ejerne stillede den frem i vindueskarmen, hvor den stod lidt udsat og kunne ligeså godt have blevet væltet på gulvet og gået itu.
Heldigvis skete det ikke, for en dag blev ejerne faktisk lidt interesserede i oprindelsen på skålen, som ikke er større end 15 cm. i diameter med et fint mønster indeni selve skålen.
De fik den vurderet på et lokalt auktionshus, som videresendte den til det store Sotheby's auktionshus, der straks kunne se, at her var tale om et yderst sjældent værk fra Song-dynastiet (960-1127), og skålen blev da også solgt for en del mere end de $3. Nemlig $2,25 mio. svarende til 14,6 mio. kroner.
Foto: Sotheby's
2)
Kostbare blomster
Billeder i rammer på loppemarkeder er som regel af motiver som "Hjorten ved en skovsø", "Fiskere spejder ud over havet" og værre endnu "Sigøjnerkvinder".
Og så er der de utallige blomstermalerier komponeret af håbefulde amatører, som for længst er gået i glemmebogen. En mand i Wisconsin købte dette maleri, da han faktisk syntes, at det var rigtig fint, og det kunne dække et irriterende hul i væggen i stuen.
Det dækkede da også hans huller i budgettet, for efter at have spillet et spil på nettet, hvor han skulle gætte kunst, så han et billede, som på en prik lignede hans eget. Han kontaktede et museum, som kunne fortælle ham, at billedet var malet af den amerikanske velansete kunstner Martin Johnson Heade (1819-1904), og det blev solgt for $1,25 mio. (8,2 mio. kroner).
Foto: Sotheby's
3)
Økonomisk uafhængig
Der findes vel ikke et vigtigere dokument i nogle lande end dets grundlov. Det lærer man i skolen, politikere refererer til det og ja, hele vores retsinstans er bygget op omkring denne lov.
I USA hedder deres vigtigste dokument Declaration of Independence - på dansk Uafhængighedserklæringen. Det er USA's grundlæggende dokument og en erklæring, som de 13 nordamerikanske kolonier underskrev den 4. juli 1776. Med denne erklæring gjorde de 13 kolonier sig fri af den britiske kolonimagt og kaldte sig herefter United States of America. Dette var officielt begyndelsen på den amerikanske revolution, som bekendt sluttede med de amerikanske staters sejr i 1783.
Men der findes kun ganske 24 kendte eksemplarer af dette vigtige dokument, selv om hver stat i sin tid fik et dokument hver.
I 1989 blev et gammelt maleri købt på et loppemarked for $4. Kunden købte det kun fordi, han var vild med rammen, så da han tog selve billedet ud, faldt der et dokument ud skjult i rammen. Det var i meget fint stand og var såmænd... en af de originale Declaration of Independence. Det var trykt den 4. juli 1776 i Philadelphia og blev solgt på Sotheby's for $2,42 mio. (15,9 mio.), men ville kunne indbringe mere end det tredobbelte i dag, siges det.
4)
Ikke så ringe
Ikke alt, som glimter, er af guld. Og slet ikke når det bliver solgt på et loppemarked. Guld, diamanter og ædelstene hører som regel ikke hjemme på de lokationer. Men en heldig kvinde, som spottede en stor ring med en diamantlignende sten i, købte den og gik med den i 30 år som en slags kuriøsitet.
Men så var der en bekendt, som sagde, at den lignede en rigtig diamant, og ja, det var det så også.
En 26,27 karat stor en af slagsen. Den er nu kendt som Tenner-diamanten, fordi pågældende dame købte den for $10 dengang. Hun solgte den for $850.000 efterfølgende (5,5 mio. kr.)
Foto: Baltimore Museum
5)
En ægte Renoir i flyttekassen
Der er også nogle, som prøver at sige, at de "bare fandt det på et loppemarked", hvis der er noget uldent over tingene.
Således påstod en Marcia Fuqua i 2012, at hun havde rodet igennem nogle flyttekasser på et loppemarked for nogle år siden, hvor en del ting var til salg for en slik. Hun sagde, at hun fandt et smukt billede i en guldramme, hvor der stod Renoir på og købte det for $7 af en person på standen, som hun ikke vidste hvem var eller kunne genkende igen.
Billedet var "Paysage Bords de Seine" af Renoir og det lille mesterværk var fra 1879. OG det var i 1951 blevet stjålet fra Museum of Baltimore. FBI gik ind i sagen, og flere af kvindens familiemedlemmer blev afhørt, og en del kunne fortælle ordensmagten, at de havde set billedet hænge i familiens stue igennem mange år.
Baltimore fik deres Renoir tilbage, Marcia Fuqua fik ikke sine millioner, som det ellers kunne have indbragt, men slap til gengæld for straf, da det ikke kunne bevises hvem, som havde stjålet billedet i sin tid.