Han er nummer 258 på listen over rigeste mennesker i verden, og han er kendt for at være både bil- og fartglad.
Men den 6. juli sidste år var Bestseller-ejer, Anders Holch Povlsen, med en personlig formue på svimlende 35,5 milliarder kroner angiveligt lidt for generøs med speederen i sin hundedyre Tesla model S.
Ifølge et anklageskrift fra Østjyllands Politi, som bt.dk har fået aktindsigt i, fræsede den jyske tøjmilliardær nordpå på den jyske motorvej E45 i afsindig høj fart.
Han blev snuppet i at køre med en gennemsnitsfart på 212 km/t over en strækning på 2.512 meter omkring Hedensted, hvor man må køre 130 km/t. Han har således overskredet farten med mere end 60 procent.
Herhjemme overgås Anders Holch Povlsen i formue kun af Lego-familien Kirk, så det skulle være muligt at betale fartbøden, der ifølge bt.dk lyder på 8000 kroner.
Værre er det dog, at den 43-årige rigmand også står til at miste sit kørekort – anklageren kræver nemlig en betinget frakendelse af kortet i et år.
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
Som nyhedsbrevsmodtager sender vi dig nyhedsbreve indeholdende breaking news, dagens vigtigste nyheder samt redaktionelle kampagner. Når du tilmelder dig nyhedsbrevet, accepterer du samtidig, at nyhedsbrevet kan indeholde kommercielt indhold i form af tilbud, læserundersøgelser, konkurrencer og events fra Avisen.dk samt markedsføring af produkter og ydelser fra 3. part.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.