27 sømænd frygtes druknet, da deres store fragtskib ikke magtede at forcere bølgerne, som tyfonen Chaba slyngede rundt i det oprørte hav ud for Hongkongs kyst. Myndighederne har iværksat en større redningsaktion.
Både helikoptere og fly afsøger havet, men ved middagstid lørdag dansk tid, ifølge lokale og engelske medier, var der kun reddet tre folk fra den i alt 30 mand store besætning.
Der er endnu ingen forlydender om, hvilket land skibet kommer fra. Chaba har vindstyrke på 68 mph., som svarer til 110 km/t. Højst sandsynligt har en del af skibets last forskubbet sig. Det er meget sjældent, at et skib i denne størrelsesorden ikke kan klare en storm.
En af kun tre heldige besætningsmedlemmer bliver her reddet op i en helikopter. Foto: Scanpix
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
Som nyhedsbrevsmodtager sender vi dig nyhedsbreve indeholdende breaking news, dagens vigtigste nyheder samt redaktionelle kampagner. Når du tilmelder dig nyhedsbrevet, accepterer du samtidig, at nyhedsbrevet kan indeholde kommercielt indhold i form af tilbud, læserundersøgelser, konkurrencer og events fra Avisen.dk samt markedsføring af produkter og ydelser fra 3. part.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.