Heidi skal tænde for fjernsynet, hvis hun vil nyde kæresten rigtig meget i det kommende efterår.
Michael Olesen er nemlig tilbage i denne sæsons "Vild med dans", med alt hvad det indebærer af mange timers daglig træning.
Til gengæld kunne parret nyde hinanden i weekenden, hvor kæresteparret kom sammen til premieren på "Downton Abbey: Den store finale" i Dagmar Teatret i København.
Det var første gang, Michael Olesen præsenterede sin nye kæreste på den røde løber.
Parret har ellers været kærester gennem et års tid.
Til sh.dk fortalte den 50-årige fitnessdronning Heidi Angelo Frikke, at det var lidt overvældende med et arrangement af den størrelse, mens Michael Olesen supplerede.
- Vi har det dejligt. Vi har det rigtig dejligt, lød det fra Michael Olesen, som også kunne fortælle, at parret såmænd er flyttet sammen.
Michael Olesen er faktisk en af de mest populære dansere i "Vild med dans" gennem tiderne og har været med i det populære danseprogram siden 2005.