Administration 

Kommuner snyder arbejdsløse: I er for rige

Syge og arbejdsløse risikerer at klage til ingen verdens nytte over kommunernes afgørelser. Får de ret, mister de bare kontanthjælpen. Det gælder blandt andet massevis af unge. For kommunerne er helt uenige om, hvem der er uddannelsesparate og derfor kun kan få den laveste kontanthjælp.  (Foto: Martin Zakora/Polfoto/Arkiv)

Tvivlsomme regler koster syge og arbejdsløse fem-ti millioner kroner om året. For når de vinder sager mod kommunerne, mister de i stedet deres kontanthjælp. Nu kræver Kræftens Bekæmpelse, Danske Handicaporganisationer og Den Sociale Retshjælp handling fra Mette Frederiksen, der for otte måneder siden lovede at se på sagen

Tvivlsomme regler koster syge og arbejdsløse fem-ti millioner kroner om året. For når de vinder sager mod kommunerne, mister de i stedet deres kontanthjælp.

Kræftens Bekæmpelse, Danske Handicaporganisationer og Den Sociale Retshjælp anklager nu beskæftigelsesminister Mette Frederiksen (S) for at sidde på hænderne i en sag, hvor alvorligt syge og svage borgere snydes for penge på grund af kommunale fejl.

”Mette Frederiksen har udtalt, at det vil koste 5-10 millioner kroner årligt at ændre på loven. Har vi råd til at lade være? Et retssamfund bør tage hånd om sine borgere, og ikke skabe lovgivning, der gør det muligt at forringe vilkårene for svage borgere og tilmed tjene på det,” siger Sandy Madar, direktør for Den Sociale Retshjælp.

Mange danskere bliver snydt for offentlige ydelser, de egentlig har ret til, også selvom de klager til Ankestyrelsen og vinder.

For når de får efterbetalt de penge, de blev snydt for i første omgang, trækker kommunen præcis et samme beløb i deres kontanthjælp. Nu er de nemlig for rige til at få kontanthjælp.

Læs: Pia blev frataget 39.000: Græd af ydmygelse

De regler betyder, at kommunerne tjener penge på at begå fejl. Ifølge Beskæftigelsesministeriets egne tal handler det om fem til ti millioner kroner om året, men for den enkelte kontanthjælpsmodtager, får det alvorlige konsekvenser.

Kræftens Bekæmpelse, Danske Handicaporganisationer og Den Sociale Retshjælp mener, at problemet med efterbetalingerne er en markant forringelse af retssikkerheden.

De er derfor gået sammen om at skrive til beskæftigelsesminister Mette Frederiksen for at få ændret reglerne.

Borgere vinder juridisk, men taber økonomisk

For snart otte måneder siden lovede beskæftigelsesminister Mette Frederiksen ellers at se på problemet. Det skete efter Avisen.dk skrev om sagen. Blandt andet om Deniz Mercan, der vandt sin sygedagpengesag mod Aalborg Kommune, men alligevel tabte 40.000 kroner.

Dengang bad beskæftigelsesminister Mette Frederiksen sine embedsmænd om at se på sagen. Siden har de tre organisationer løbende fulgt op, men der er ikke sket noget.

”Der er jo flere eksempler på, at borgeren først har vundet sin sag rent juridisk, men derefter tabt den rent økonomisk. Det er vores håb, at ministeren vil reagere på vores henvendelse – denne gang med mere handlekraft,” siger Sandy Madar.

Risiko for bølge af fejlafgørelser

Det er en serie af kontroversielle principafgørelser fra Ankestyrelsen, der understreger, at efterbetaling af sociale ydelser skal regnes som en almindelig indtægt.

Og problemet med de mange fejlbedømmelser fra kommunerne, ser kun ud til at blive værre. De nye kontanthjælpsregler har sendt kommunerne ud i kaotisk sagsbehandling, og til sommer kommer der også nye og mere indviklede regler om sygedagpenge.

”Vi mener, der er en risiko for, at der træffes forkerte afgørelser, der vil blive omgjort af ankeinstansen. Hvis borgere får medhold, skal de fejlagtigt tilbageholdte beløb udbetales. Men hvis den nuværende retstilstand ikke ændres, er afgørelserne uden reelt indhold for borgerne,” siger Sandy Madar.

Sandy Madar siger, at de desværre har set, at reglerne i den nye kontanthjælpsreform kan være vanskelige at forvalte for landets kommuner.

Kræftens Bekæmpelse, Danske Handicaporganisationer og Den Sociale Retshjælp foreslår en mindre lovændring, så efterbetalinger bliver undtaget fra reglerne om formue og indtægt.

Ekspert om regler: Uforskammet og kugleskørt

Professor i socialret Kirsten Ketscher mener ikke, at Ankestyrelsens principafgørelser er korrekte. Efterbetaling af ydelser falder ikke ind under reglerne om formue.

”Det er det, man kalder en meget borger-uvenlig praksis, som jeg ikke mener, er i overensstemmelse med loven.  Det er jo fuldkommen kugleskørt at anvende den regel, Ankestyrelsen bruger. En formue er noget, man har sparet op. Ikke noget, der er opstået på grund af en fejl i kommunen,” siger Kirsten Ketscher.

Hun opfordrer dem, der bliver ramt, til at klage videre, og om muligt anlægge sag ved domstolene.

”Det er en uforskammethed uden lige. Først laver kommunen en fejl, og så sparer den på det. Derfor vil jeg bare sige til folk, at de må klage igen. Vi har faktisk oplevet en række sager, hvor Ankestyrelsen pludselig skifter mening, så man skal ikke give op,” siger Kirsten Ketscher.

Mette F: "Det kan umiddelbart synes urimeligt"

Beskæftigelsesminister Mette Frederiksen (S) kan godt forstå kritikken af, at man kan tabe penge på at få ret i en klagesag.

"Det kan umiddelbart synes urimeligt, at man som kontanthjælpsmodtager skal modregnes i sin kontanthjælp, hvis man har fået efterbetalt en ydelse på baggrund af, at man har vundet en klagesag i det offentlige," skriver beskæftigelsesminister Mette Frederiksen til Avisen.dk.

Men beskæftigelesesministeren mangler fem til ti millioner og et politisk flertal i Folketinget.

"En justering af de nuværende regler kræver en lovændring i Folketinget og samtidig, at der tilvejebringes finansiering. Der er således behov for en politisk aftale med et flertal i Folketinget for at få lavet dette om, " skriver Mette Frederiksen.

dansk politi
Krimi

På flugt fra politiet: Ramte lygtepæl og stak af igen

Limfjorden Rundt
Underholdning

47 skibe indtager Limfjorden med stor finale i Skive

marked
Underholdning

Gratis høstmarked søndag byder på smagsprøver, musik og historie

dansk politi
Krimi

Fartgal bilist målt til 165 km/t på motorvejen: Risikerer kørekortet

samlingen
Kendte

Peter Lund Madsens store passion: Nu sælges over 1.000 plader

Skuespillerne
Film og TV

Nu kommer filmen om historien om Soundboks

Claude AI
Nyheder

AI breder sig: Halvdelen af virksomheder prioriterer kun lidt træning

Fårup sommerland
Nyheder

Nordmændene vender tilbage: Fårup oplever markant fremgang

Hund bange gemmer sig under sofa
Dyreliv

Torden kan skræmme hunden: Sådan hjælper du, når uvejret rammer

Kampagne
Nyheder

Det bedste klimaråd til boligen? Gør ingenting

København
Nyheder

København vil slå EU: Hver tredje kommunale bygning skal løftes

Dagligvarer
Nyheder

Ny måling: Flere vil have lavere skat end billigere fødevarer

folkeskole
Nyheder

Skoler kan blive ramt: Hver anden kommune varsler besparelser

Frederiksborg Slot
Kongelige

Nyt officielt portræt af kong Frederik afsløres senere i september

politi dansk
Krimi

Bil faldt syv meter ned: Politiet søger vidner

bro
Krimi

Bil ramt: Hvem kaster igen sten fra motorvejsbroer?

Helene Toxværd
Nyheder

København sætter flere penge af: Skal bremse ulovlig udlejning

 Ane Halsboe-Jørgensen
Nyheder

Nyt id-kort på byggepladser skal bekæmpe social dumping

Lasse Boje
Nyheder

Alvorlig fejl hos politiet: Børneattester og våbentilladelser sat i bero

kort
Nyheder

Politiet lukker luftrummet for droner over store dele af København

Psykisk syg
Nyheder

Har du oplevet det? Nu søger LAP danskere fra hele landet

Regnbueflag
Nyheder

Regeringen vil hjælpe udsatte LGBT+-personer ud af hjemløshed

Cold Hawaii Big Air
Sport

Vildt vejr på vej: Verdenseliten indtager Cold Hawaii

elløbehjul
Krimi

Politiet beslaglagde elkøretøjer: Ét kunne indstilles til 85 km/t

Messen
Underholdning

Ny stor KREA-messe rykker ind i Valby Hallen i weekenden

Skole elever med tasker
Nyheder

Elever bortvist fra eksamen efter AI-snyd på flere skoler

Festuge Aarhus
Underholdning

Aarhus midtby bliver til én stor fest på lørdag

Udeservering
Nyheder

Lavere gebyr kan give bedre vilkår for Københavns udeserveringer

Børn i pool
Rejser

Efterårsferien er næsten udsolgt: Her er de billigere alternativer

Karoline Lindgaard
Nyheder

Gratis bind og tamponer på vej til alle københavnske folkeskoler

CARLLO YABOY
Underholdning

Trygheden er steget i Greve Nord: Fredag fejres udviklingen

Harry Potter
Film og TV

HBO viser nyt glimt af Harry Potter før premieren til jul

Svømmehal
Nyheder

København skærper kontrollen med kønsopdelt svømning

Cirkusrevyen holdet
Underholdning

Cirkusrevyen 2027: Her er holdet

Partnervold modelfoto
Krimi

Markant strafskærpelse: Grov vold straffes 100 procent hårdere

FB opslag med børn og drikke
Nyheder

To sommerlande får kritik for sodavandsreklamer rettet mod børn

iltsvind
Nyheder

Ny kvælstoflov er vedtaget: Minister glæder sig

mark
Nyheder

Landbrugets organisation efter ny lov: Det bliver sværere og dyrere

møde
Nyheder

Færre på magten: De største virksomheder får direkte adgang til politikerne

parkeringsplads
Nyheder

Flertal foretrækker digital parkering: Nu foreslår DI fælles regler

elever i skole
Nyheder

Undersøgelse: Her er unge mest i fare for at droppe ud af uddannelsen

Natasja Crone
Underholdning

Populært debat-program vender tilbage til skærmen

Partierne bag
Nyheder

Budgetaftale i København: Milliarder til skoler og socialområdet

dansk politi
Krimi

Politiet efter endnu et svindelnummer: Sådan undgår du dem

Løbet
Nyheder

Nyt halvmaraton vil undgå at lukke store dele af København

D-vitaminer
Sundhed

Forskere finder mulig vitamin-effekt mod svær åreforkalkning

medicin
Nyheder

Flere danskere frygter ulighed i adgangen til bedste medicin

Ejendom
Nyheder

Kendt fra TV 2: Nu er den spektakulære lade til salg

cykel
Krimi

Er dette din cykel? Politiet efterlyser ejere til flere cykler

Mads Pedersen
Sport

Mads P. sælger Tour-udstyr: Pengene går til unge cykeltalenter

sorte køer
Krimi

Ubudne gæster i haven: En flok køer var på udflugt

retten i Roskilde
Krimi

Forældre dømt: Vold slog deres søn ihjel

elbil og kvinde der lader
Nyheder

Elprisen eksploderede i august: Dyreste måned siden energikrisen

Maritime dage
Nyheder

525 unge får dørene åbnet til Det Blå Danmark

Vejarbejde
Nyheder

Kø og forsinkelser: Vejarbejde rammer Svendborgmotorvejen i fire uger

iltsvind
Nyheder

Se video: 38 danske kystvande ramt af iltsvind efter varm sommer

ukrudtsbrænder
Krimi

Brændte partner med ukrudtsbrænder: Nu er han dømt

Beredskabsstyrelsen
Nyheder

Borgere kan møde udrykningskøretøjer og omkørsler torsdag

husmandsbrug
Nyheder

Landmænd går imod protester: Bakker op om omstridt gødskningslov

dansk politi
Krimi

Politiet slog til under renovering: To mænd anholdt i Hammel

Christian Rabjerg Madsen
Nyheder

36 danskere har talt: Otte bud på bedre forhold for grise

dansk politi
Krimi

Politi til forældre: Interesser jer for jeres børns liv på nettet

Familie i kolonihave
Nyheder

Forbund advarer efter TV 2-dokumentar: Kolonihaver kan blive dyrere

Lego skibet
Underholdning

Originalt Lego-kongeskib fra 1998 sættes nu på auktion

Testflyvning
Iværksætteri

Fra USA til Japan: Dansk iværksætter tester mobilnet fra stratosfæren

aggressiv hund
Krimi

Hund måtte aflives efter angreb - politiet fandt ketamin og sværd

dansk politi
Krimi

Politiet fandt over 6000 flasker med lattergas

kbh lufthavn
Nyheder

Rekordmange fløj fra København: Spanien topper sommerens ferieliste

Penge
Nyheder

Tjek din kommune: Så mange er registreret i RKI

AI
Nyheder

Danske myndigheder går sammen med EU om AI og techgiganter

FCK trøjer
Sport

FCK spiller i særlige trøjer og sender pengene til Røde Kors

elever til valg
Nyheder

Tusindvis af skoleelever går til valg i denne uge

Maria Reumert Gjerding
Nyheder

Nye pesticidtal bekymrer minister: Vil have en ny strategi

Skelet
Nyheder

Arkæologer finder 20 skeletter under København

dansk politi
Krimi

90-årig fik stjålet pung under indkøb: Politiet kommer med fem råd

hjemløs
Nyheder

Over 6.000 er hjemløse: Minister kalder nye tal nedslående

Får
Nyheder

Ny pulje åbner: 60 millioner kroner til ulvesikrede hegn

vinderne
Iværksætteri

Fire iværksættere vinder 250.000 kroner til genbrug af beton

jacob Mark
Nyheder

Ældreminister vil sænke SOSU-medarbejdernes sygefravær