Maverumlen, rysteture og feber som følge af salmonellaforgiftning.
Det kan danskerne slippe for, hvis de køber kyllinger, der er produceret i Danmark. De er tæt på at være 100 procent salmonellafri, viser opgørelser fra Fødevarestyrelsen.
Den sidste opgørelse fra oktober 2006 viser, at alle testede danske fjerkræ var uden salmonella, mens det for de importede var 20 procent.
Alligevel køber danskerne udenlandske kyllinger, hvor hver tredje ved tidligere stikprøvekontroller har været salmonellainficerede.
Stigende import
Sidste år steg importen af kyllingekød med ti procent, viser tal fra Danmarks Statistik.
Og det tvinger de danske producenter i knæ, mener afdelingschef i Det Danske Fjerkræråd, Thorkil Ambrosen.
»Det er sørgeligt, at mange forbrugere vælger ud fra pris i stedet for kvalitet og fødevaresikkerhed,« siger han.
Beskeden prisforskel
Et kig ned i kølediskene viser dog, at der kun er op til fire kroners forskel på dansk og udenlandsk kyllingekød.
Thorkil Ambrosen ærgrer sig over, at fjerkræbranchen har brugt mange penge på at overholde politiske krav om nedsat salmonella og bedre dyrevelfærd, når danskerne hellere vil have udenlandsk fjerkræ. Han indrømmer, at rådet ikke har gjort nok for at oplyse befolkningen om de danske kyllinger.
Kampen for at begrænse salmonella i den danske produktion har virket. I 1994 var der salmonella i over 70 procent af prøverne. I 2004 var tallet 1,6 procent.
Dansk produktionskrise
»Produktionen falder, og 2006 var det værste økonomiske år i nyere tid. Samtidig stiger forbruget af fjerkræ i Danmark,« forklarer afdelingschefen, der ønsker en kampagne fra Forbrugerrådet om de salmonellafri kyllinger.
Fødevarepolitisk medarbejder i Forbrugerrådet Camilla Udsen mener, at en kampagne er for omfattende, men siger:
»Vi arbejder for, at alle fjerkræ skal mærkes med oprindelsesland, så forbrugerne bedre kan gennemskue, hvad de køber. Indtil da kan de spørge sig frem i butikkerne og på den måde sikre sig dansk kød,« siger hun.
Fødevaremyndighederne arbejder i øjeblikket for at få en såkaldt særstatus , der betyder, at virksomheder, der vil sælge kyllinger og æg til Danmark, som noget nyt skal kunne dokumentere, at der ikke er salmonella i.
Særstatusen vil først blive en realitet i 2008, hvis Danmarks ansøgning til EU bliver godtaget.