Får jeg demens, når jeg bliver gammel? Har jeg større risiko for brystkræft? Og hvad er risikoen for at komme til at lide af muskelsvind?
Danskerne ønsker i stigende grad at få svar på, om de er disponeret for sygdomme. De fleste løber imidlertid panden mod muren, når de stiller op på et hospital for at få taget en genprøve.
»Vi kan teste for flere og flere sygdomme, men det er blevet et problem at finde nogen, der kan udføre testene,« siger professor og klinikchef på Rigshospitalets klinisk-genetiske afdeling, Flemming Skovby.
Det betyder ventetider på mange hospitaler for at få kortlagt generne og risikoen for at få en alvorlig sygdom, typisk op til to måneder.
Men det kan blive værre, hvis man ikke prioriterer området, mener Flemming Skovby, der er begyndt at sende sine prøver til udlandet for at imødekomme den stigende efterspørgsel.
»Der er simpelthen ikke nok forskere herhjemme,« siger han.
Danskerne vælger typisk at få tjekket deres gener for arvelig brystkræft og lungesygdommen cystisk fibrose. Man kan ikke direkte bruge en gentest til at blive helbredt, men den kan danne grundlag for forebyggende behandling, oplyser Flemming Skovby.
I alt kan man teste for 2.000 forskellige sygdomme, men herhjemme har vi kun 200 i spil.