Morgenudsendelsen fra DR Østjylland syv minutter over seks kom aldrig i luften i går. Journalisterne gik i stedet til møde og besluttede at tage hjem på grund af den kommende fyringsrunde i DR. Op ad formiddagen besluttede resten af journalisterne at gå hjem, og kort efter fulgte HK erne. Over middag gik også teknikerne, så i alt godt 240 ansatte hos DR i Århus Nord forlod bygningen. Kun cheferne sad tilbage.
»Det er helt uoverskueligt, at 300 skal fyres (i hele DR, red.), og at de resterende så skal få den her virksomhed til at hænge sammen. Vi har i forvejen knoklet med besparelser, og så kommer det her oveni på grund af et hul i jorden på Amager,« siger Diana Bach Pedersen, der er tillidsmand.
Dårlig fornemmelse
Hendes kollega Mads Hvitved Grand er ikke i tvivl om, at det kommer til at gå ud over programkvaliteten.
»Det her er ikke første gang, vi mærker grønthøsteren. Vi får penge til at leve op til public service-kontrakten, men de penge, vi skulle bruge til at lave god journalistik, går til et byggeri,« siger Mads H. Grand, der understreger, at han opfordrede folk til at gå i arbejde igen. Gruppen af teknikere var heller ikke i tvivl om, hvad de skulle.
»Vi skal lave det samme og bliver færre hele tiden. Vi løber hurtigere og hurtigere og må ofte gå på kompromis med kvaliteten. Det giver en dårlig mavefornemmelse,« siger Claus Mikkelsen, der er fotograf og har været på DR i otte år. Han frygter, at det især bliver folk i Århus, der igen bliver ramt af fyringerne.
»De vil jo friholde nogle afdelinger, så de afdelinger, der er tilbage, bliver hårdere ramt. Vi er så dejligt langt væk fra København, så os ser de jo ikke hver dag,« sukker Claus Mikkelsen.
I dag mødes alle ansatte i DR i Århus og beslutter, om de skal begynde at arbejde igen.