Dette er en pressemeddelelse leveret af Via Ritzau.
Det smukke Nytorv, med Domhuset som backdrop, skabte de perfekte rammer på åbningsaftenen til Red Bull Illume.
Mere end 500 inviterede gæster var mødt op for at være en del af åbningsaftenen, kombineret med nogle af verdens bedste atleter som vi i København til denne unikke åbningsaften.
Fotoudstillingen Red Bull Illume finder sted hvert 3. år og er nu på verdensturné og den spektakulære fotoudstilling er i Danmark i 10 dage.
Red Bull Illume går for at være verdens største action- og adventuresport fotokonkurrence, hvis formål er at illustrere de mest spændende og kreative tiltag inden for sportsfotografering samt at dele disse unikke billeder med den brede befolkning. I København præsenteres billederne som en unik belyst natudstilling, som giver offentligheden mulighed for at nyde og udforske billederne, der bliver vist i store belyste glasrammer.
Medvirkende:
Bugge Holm Hansen,
Dette er en pressemeddelelse leveret af Via Ritzau.