Folketingsmedlem for Venstre Fatma Øktem genopstiller ikke ved næste folketingsvalg.
Det oplyser hun i et opslag på Facebook.
- Efter 15 år hvor Venstre og politik har været noget af det vigtigste i mit liv, har jeg et stort ønske om at prøve andre sider af mig selv af, og jeg kan mærke, det er tid til at handle på den følelse, skriver Fatma Øktem.
Hun blev valgt til Folketinget første gang ved valget i 2011, hvor hun sad indtil valget i 2015. Siden blev hun valgt ind igen i 2019 i Østjyllands Storkreds.
Både i sin første og anden periode i Folketinget har Fatma Øktem været Venstres ligestillingsordfører.
Fatma Øktem afviser ikke fuldstændig, at hun kan vende tilbage til politik en dag.
- Jeg er Venstrekvinde - hvad skulle jeg ellers være? Som liberal og frihedselskende. Og hvem ved, måske vender jeg tilbage til politik en dag, skriver hun på Facebook.
Hun skriver videre, at hun vil hjælpe, hvor hun kan, i en kommende valgkamp.
Fra 2010 til 2013 var Fatma Øktem medlem af regionsrådet i Region Midtjylland.
Øktem er én blandt mange nuværende Venstre-folketingsmedlemmer, der ikke genopstiller ved næste valg eller har meldt sig ud af partiet.
Senest meddelte Jane Heitmann, formand for Sundhedsudvalget, i starten af august, at hun ikke genopstiller.
/ritzau/
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
Som nyhedsbrevsmodtager sender vi dig nyhedsbreve indeholdende breaking news, dagens vigtigste nyheder samt redaktionelle kampagner. Når du tilmelder dig nyhedsbrevet, accepterer du samtidig, at nyhedsbrevet kan indeholde kommercielt indhold i form af tilbud, læserundersøgelser, konkurrencer og events fra Avisen.dk samt markedsføring af produkter og ydelser fra 3. part.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.